Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Лерона д’Аламбера

 

Французький математик, астроном, філософ Жан Лерон Д’Аламбер народився 17 листопада 1717 р. (помер 29 жовтня 1783 р.) в Парижі. Він був незаконнонародженим сином кавалерійського офіцера, який виховував його в сім’ї скромного паризького ремісника Руссо. Освіту Д’Аламбер одержав у Коллеж де Куатр-Насьон. Спочатку вивчав юридичні науки і медицину, але зрештою вибрав кар’єру математика. Свій перший науковий мемуар Д’Аламбер направив до Паризької АН у 1739 р., а протягом наступних двох років — ще п’ять мемуарів про методи інтегрування диференціальних рівнянь та про рух тіл в середовищі, що чинить опір. 1741 р. він став ад’юнктом з астрономії Паризької АН, а 1746 р. — вільним членом з геометрії. 1751 р. Д’Аламбер разом з Д. Дідро приступив до видання «Енциклопедії наук, мистецтв і ремесел», яка стала прапором французького Просвітництва і дала початок широкому і повсюдному розвитку енциклопедичних видань. Д’Аламбер був науковим редактором «Енциклопедії», написав для неї багато статтей з питань математики, фізики, музики, релігії, права, а також відому вступну статтю — філософський маніфест енциклопедистів і систематичний виклад наукового світогляду. Визнанням заслуг Д’Аламбера у створенні «Енциклопедії» було обрання його у 1754 р. до Французької академії. 1759 р. він відійшов від видання «Енциклопедії» і цілком присвятив себе науковій роботі. Майже весь час він залишався у Парижі, лише в 1764 р. провів три місяці в Берліні на запрошення імператора Фрідріха II. Він відхилив пропозицію імператора переїхати до Берліна і очолити Берлінську АН і запропонував на пост її президента Л. Ейлера. 1772 р. Д’Аламбер став неодмінним секретарем Французької академії. З 1764 р. він був членом Петербурзької АН.

 

Найбільш відома праця Д’Аламбера — це «Трактат про динаміку» (1743), в якому він уперше сформулював загальні правила складання диференціальних рівнянь руху будь-яких матеріальних систем, спираючись на запропонований ним принцип (принцип Д’Аламбера). Застосував цей принцип для опису руху і рівноваги рідин (1744), а також для дослідження причин виникнення вітрів у атмосфері Землі (1747). Математичні дослідження Д’Аламбера з теорії диференціальних рівнянь стали основою математичної фізики — у мемуарі про коливання струни (1747) він уперше в фізиці сформулював хвильове рівняння і подав метод його розв’язання, в праці з теорії опору рідин (1752) диференціальні рівняння гідромеханіки вперше були викладені у формі поля. Важливі результати одержав Д’Аламбер також в алгебрі, в теорії рядів.

 

Праці Д’Аламбера з небесної механіки, поруч з працями його сучасників А. Клеро і Л. Ейлера, заклали фундамент цієї науки про рух небесних тіл під дією сил тяжіння. Д’Адамбер (разом з А. Клеро) зробив перші кроки в розробці теорії збуреного руху планет. Протягом 1747—1756 рр. він працював над теорією руху Місяця і склав таблиці, які постійно уточнював. Дав першу точну теорію прецесії і нутації Землі, показавши, що ці явища зумовлені гравітаційною дією Місяця (1749).

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1983

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1