Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Пузир поперечником 1000 світлових років — першопричина появи всіх найближчих молодих зір

14 січня 2022

Наднові, які видули Місцевий пузир (Local Bubble), порожнину навколо Сонця, також спричинили утворення зір на краях пузиря. Ось так смерть одних породжує життя інших у міжзоряному просторі.

 

 

Починаючи приблизно 14 мільйонів років тому, понад десяток зір поблизу Сонця закінчили своє життя як разючі наднові. Ці тривалі вибухи спричинили ударну хвилю. Вона «підняла», тобто скупчила пил і газ, що уможливило появу ділянок зореутворення на краях оболонки шириною 1000 світлових років, яка постійно розширюється. Сонце, яке перебувало на відстані приблизно 1000 світлових років від наднових, коли все це почалося, увійшло в оболонку 5 мільйонів років тому і зараз міститься поблизу її центра.

Докладніше:

Дванадцять на вечерю: харчові уподобання Молочного Шляху висвітлюють темну матерію

12 січня 2022

Подрібнені рештки зоряних систем дають змогу зрозуміти процес зростання нашої галактики.

 

 

Астрономи на крок ближче до розкриття властивостей темної матерії, що огортає нашу галактику Молочний Шлях, завдяки новій мапі 12 потоків зір, які обертаються навколо її гало. Міжнародна група науковців у статті, вміщеній в журналі Американського астрономічного товариства Astrophysical Journal, описала найбільшу колекцію потоків зір, які коли-небудь досліджували одночасно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Сета Ніколсона

 

Американський астроном Сет Барнз Нікольсон народився 12 листопада 1891 р. (помер 2 липня 1963 р.). Його батьківщиною було місто Спрінгфілд у штаті Іллінойс. У 1912 р. Нікольсон закінчив університет Дрейка й одержав ступінь бакалавра наук, після чого став викладачем Каліфорнійського університету. Паралельно він продовжував навчання, поповнюючи знання з астрономії. 1915 р. Нікольсон одержав докторський ступінь і перейшов на роботу в Маунт-Вілсонівську обсерваторію, з якою пов’язаний на все життя.

 

Перша наукова праця вченого, в якій визначено орбіту комети 1912 с, побачила світ у рік закінчення ним університету. З кометами, супутниками, астероїдами пов’язана вся наукова діяльність Нікольсон а. йому щастило на відкриття нових тіл Сонячної системи. 1914 р. Нікольсон відкрив дев’ятий супутник Юпітера, 1938 — десятий та одинадцятий, 1951 р.—дванадцятий супутник цієї планети. Друзі жартували: Нікольсон — це другий Галілей, він теж виявив чотири супутники Юпітера. Нікольсон знайшов також кілька нових астероїдів, останній з них — Менелай — 1960 р.

 

З перших днів роботи на обсерваторії Маунт-Вілсон Нікольсон приєднався до Дж. Хейла і Ч. Сент-Джона у дослідженнях,Сонця. Спостерігаючи світило безперервно протягом десятиріч, вінсклав «історію» сонячних плям закілька циклів сонячної активності та виявив зв’язок між останньою й деякими геофізичними явищами. Разом з Сент-Джоном Нікольсон виконав ще одне цікаве дослідження: 1922 р., вивчаючи спектри Венери, вони дійшли висновку, що в атмосфері планети практично немає кисню та парів води.

 

У 1920 р. разом з Е. Петтітом Нікольсон зайнявся експериментами з застосування вакуумної термопари в астрономії. Це були перші серйозні дослідження теплових характеристик небесних тіл, вони заклали фундамент нової галузі астрофізики, яка зараз носить назву радіометрії. Експерименти Нікольсона і Петтіта дали можливість визначити температуру поверхні планет, а 1927 р. вчені дослідили, як холоне Місяцьпід час затемнень. Вони побачили напрочуд швидке охолодження поверхні супутника Землі і пояснили його як наслідок роздробленості верхнього шару місячного ґрунту. Так було одержано перше свідоцтво про існування на Місяці реголіту. Нікольсон і Петтіт виконали також дослідження теплових характеристик зір усіх спектральних класів, визначили температури й оцінили кутові розміри зір. Ці піонерські дослідження назавжди внесли ім’я Нікольсона вісторію астрономії.

 

Л. О. Колоколова

Джерело: Короткий астрономічний календар 1991

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1