Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Шарля Мессьє

 

Французький астроном Шарль Мессьє народився 26 червня 1730 р. (помер 12 квітня 1817 р.) у м. Бадонвіллері (Лотарінгія). Десята дитина в багатодітній сім’ї, рано осиротілий, Мессьє одержав тільки початкову освіту. У 1751 р., коли він приїхав до Парижа, астроном Ж.-Н. Деліль взяв його помічником для переписування результатів спостережень і креслення географічних карт. За кілька років Мессьє поповнив свої математичні і астрономічні знання, вивчив астрономічні інструменти і в 1755 р. почав офіційно працювати в Паризькій обсерваторії. Тут він виконав чимало спостережень затемнень, покриттів, сонячних плям.

 

Але уславився Мессьє спостереженнями комет, які розпочав у 1758 р., коли Деліль доручив йому пошуки комети Галлея, що за розрахунками мала пройти перигелій наприкінці 1758 або на початку 1759 р. Усього він спостерігав 41 комету; з них 13 спостерігав перший, а 3 відкрив незалежно, але одночасно з іншими спостерігачами.

 

Одним із наслідків систематичних пошуків комет, що їх провадив Мессьє, було створення першого в історії астрономії каталога туманностей і зоряних скупчень. Ідея його створення виникла у вченого під час спостережень комети Галлея. У каталозі слід було дати опис і вказати положення туманних об’єктів, які при спостереженні з невеликим телескопом можна помилково прийняти за комету. Перше видання каталога вийшло 1774 р. У ньому описано 45 об’єктів, серед яких найвідоміші сьогодні — Крабовидна туманність, що міститься під першим номером — М1, зоряне скупчення в Геркулесі М13, туманність Андромеди М31 тощо. У 1780 р. Мессьє доповнив свій список 23 новими об’єктами, у виданні 1781 р. їх загальна кількість досягла 103 (більшу частину нових туманностей, вміщених в цьому виданні, відкрив П. Мешен).

 

Визнанням заслуг невтомного спостерігача було обрання його 1764 р. членом Лондонського королівського товариства, 1770 р. — членом Паризької АН; він був також членом Берлінської і Петербурзької АН.

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1980

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1