Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Два сонячні зонди та один великий телескоп змінять наші уявлення про Сонце

11 лютого 2020

Для геліофізиків завжди сонячно, але особливо в ці дні (йдеться про початок 2020-го року, коли став до ладу новий наземний сонячний телескоп і стартувала нова космічна місія з вивчення Сонця — Ред).

 

 

Космічний зонд Solar Orbiter («Штучний супутник Сонця»), створений у співпраці між Європейським космічним агентством та NASA, стартував 10 лютого 2020 року, менше ніж за два тижні після першого оприлюднення зображень Сонця, отриманих за допомогою нового великого сонячного телескопа. На цих зображеннях поверхню нашої зорі видно так докладно, як її ще ніколи людство не бачило. У день оприлюднення знімків Сонця, 29 січня, космічний апарат NASA Parker Solar Probe («Сонячний зонд Паркер») пройшов повз Сонце на найближчій досі відстані. Мінімальної відстані до світила він досягне в грудні 2024 року.

Докладніше:

ALMA зафіксувала красивий наслідок сутички двох зір

05 лютого 2020

Астрономи, які виконували спостереження за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) — в її експлуатації на умовах партнерства бере участь Європейська південна обсерваторія (European Southern ObservatoryESO), помітили газову хмару, появу якої спричинила взаємодія двох зір. Одна збільшилась в розмірах настільки, що стала поглинати іншу. Натомість ця зоря почала рухатися по спіралі назустріч своєму компаньйону, зриваючи його зовнішні шари.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Влодзимежа Зонна

 

 

Відомий польський астроном Влодзимеж Зонн народився 14 листопада 1905 р. у м. Вільно (тепер м. Вільнюс, Литва). 1925 р. Зонн вступив до Віленського університету, який закінчив 1931 р. Того ж року він одержав ступінь магістра, а 1935 р. — доктора астрономії. Деякий час він працював в астрономічній обсерваторії Віленського університету, а згодом — в обсерваторії Варшавського університету на горі Піп-Іван на висоті 2 км над рівнем моря. На початку другої світової війни Зонн як підпоручик запасу був призваний до армії, невдовзі потрапив у полон і до 1945 р. перебував у таборі. Там він організував для в’язнів курси самоосвіти, на яких читав популярні лекції з астрономії та інших наук. По закінченні війни Зонн читав лекції з астрономії у Варшавському університеті, а з фізики і математики — у Варшавському політехнічному інституті. 1947 р. він був відряджений на вісім місяців до Стокгольмської обсерваторії. Там під керівництвом шведського астронома Б. Ліндблада (1895—1965) Зонн зібрав матеріал для дисертації, яку захистив 1948 р. В 1950 р. він одержав звання доцента, а 1962 р. — ординарного професора університету. З 1950 р. Зонн обіймав посаду директора астрономічної обсерваторії, а з 1953 р. — завідувача кафедри астрономії Варшавського університету.

 

Наукові праці Зонна присвячені проблемам астрофотометрії і зоряної астрономії. Він виконав низку досліджень з фотографічної фотометрії змінних зір. Вчений відкрив затемнювану змінну в сузір’ї Ящірки, визначив деякі з елементів орбіт і фотометричні параметри системи. В той період він відкрив затемнювану подвійну в сузір’ї Кассіопеї. Зонн одержав серію спектрограм цефеїди δ Цефея та проаналізував зміну її променевої швидкості. Вчений досліджував зміну блиску астероїда Ерос. 1936 р. він був учасником експедиції до Греції для спостереження повного сонячного затемнення. Протягом 1962—1963 рр. в Каліфорнійському університеті та в Лікській обсерваторії Зонн займався проблемами зоряної астрономії. Зокрема, він оцінив частку подвійних галактик в Метагалактиці, відкрив нестабільність деяких скупчень галактик, а 1972 р. досліджував рухи у сферичних скупченнях галактик.

 

В цілому Зони опублікував майже 60 наукових праць. Він є автором підручників із загальної астрономії (1946 р.) і загальної астрофізики (1955 р.) та монографії «Зоряна астрономія» (у співавторстві з К. Рудницьким, 1957 р.). Широкому колу громадськості вчений відомий перш за все як талановитий популяризатор науки. Він є автором багатьох науково-популярних книг і понад 200 науково-популярних статей, а також лекцій, фільмів, радіо- і телепередач. Зони був членом редколегій багатьох наукових видань. Протягом 1962—1972 рр. очолював Астрономічний комітет Польської академії наук, тривалий час був президентом Польського астрономічного товариства.

 

Л. М. Свачій

Джерело: Астрономічний календар 2000

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1