Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Перше пряме вимірювання відстані до магнітара

19 вересня 2020

 

Астрономи, які використовують «Масив антен з дуже довгою базою» (Very Long Baseline Array, VLBA) Національного наукового фонду, виконали перше пряме геометричне вимірювання відстані до магнітара в нашій галактиці Молочний Шлях. Це може допомогти з’ясувати давню таємницю: чи справді ці об’єкти є джерелом швидких радіосплесків (Fast Radio Bursts, FRB).

Докладніше:

Нові дані від «Габбла» вказують на відсутність певної складової в нинішніх теоріях темної матерії

11 вересня 2020

 

Спостережні дані, отримані за допомогою Космічного телескопа імені Габбла та Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії в Чилі, дали змогу виявити, що теоретичні моделі темної матерії не містять якоїсь важливої складової. Цей невідомий, залишений без уваги теоретиками, елемент може дозволити пояснити несподівано виявлену розбіжність: спостережні дані про концентрацію темної матерії в масивних скупченнях галактик не відповідають теоретичним комп’ютерним моделям її розподілу в таких скупченнях. Нові висновки вказують на те, що деякі незначні концентрації темної матерії спричиняють ефекти лінзи, що в 10 разів сильніші, ніж очікувалося.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Влодзимежа Зонна

 

 

Відомий польський астроном Влодзимеж Зонн народився 14 листопада 1905 р. у м. Вільно (тепер м. Вільнюс, Литва). 1925 р. Зонн вступив до Віленського університету, який закінчив 1931 р. Того ж року він одержав ступінь магістра, а 1935 р. — доктора астрономії. Деякий час він працював в астрономічній обсерваторії Віленського університету, а згодом — в обсерваторії Варшавського університету на горі Піп-Іван на висоті 2 км над рівнем моря. На початку другої світової війни Зонн як підпоручик запасу був призваний до армії, невдовзі потрапив у полон і до 1945 р. перебував у таборі. Там він організував для в’язнів курси самоосвіти, на яких читав популярні лекції з астрономії та інших наук. По закінченні війни Зонн читав лекції з астрономії у Варшавському університеті, а з фізики і математики — у Варшавському політехнічному інституті. 1947 р. він був відряджений на вісім місяців до Стокгольмської обсерваторії. Там під керівництвом шведського астронома Б. Ліндблада (1895—1965) Зонн зібрав матеріал для дисертації, яку захистив 1948 р. В 1950 р. він одержав звання доцента, а 1962 р. — ординарного професора університету. З 1950 р. Зонн обіймав посаду директора астрономічної обсерваторії, а з 1953 р. — завідувача кафедри астрономії Варшавського університету.

 

Наукові праці Зонна присвячені проблемам астрофотометрії і зоряної астрономії. Він виконав низку досліджень з фотографічної фотометрії змінних зір. Вчений відкрив затемнювану змінну в сузір’ї Ящірки, визначив деякі з елементів орбіт і фотометричні параметри системи. В той період він відкрив затемнювану подвійну в сузір’ї Кассіопеї. Зонн одержав серію спектрограм цефеїди δ Цефея та проаналізував зміну її променевої швидкості. Вчений досліджував зміну блиску астероїда Ерос. 1936 р. він був учасником експедиції до Греції для спостереження повного сонячного затемнення. Протягом 1962—1963 рр. в Каліфорнійському університеті та в Лікській обсерваторії Зонн займався проблемами зоряної астрономії. Зокрема, він оцінив частку подвійних галактик в Метагалактиці, відкрив нестабільність деяких скупчень галактик, а 1972 р. досліджував рухи у сферичних скупченнях галактик.

 

В цілому Зони опублікував майже 60 наукових праць. Він є автором підручників із загальної астрономії (1946 р.) і загальної астрофізики (1955 р.) та монографії «Зоряна астрономія» (у співавторстві з К. Рудницьким, 1957 р.). Широкому колу громадськості вчений відомий перш за все як талановитий популяризатор науки. Він є автором багатьох науково-популярних книг і понад 200 науково-популярних статей, а також лекцій, фільмів, радіо- і телепередач. Зони був членом редколегій багатьох наукових видань. Протягом 1962—1972 рр. очолював Астрономічний комітет Польської академії наук, тривалий час був президентом Польського астрономічного товариства.

 

Л. М. Свачій

Джерело: Астрономічний календар 2000

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1