Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Волтера Адамса

 

 

Відомий американський астроном Волтер Сідней Адамс народився 20 грудня 1876 р. (помер 11 травня 1956 р.) у Сірії, де його батьки працювали місіонерами. У 8 років переїхав до США. Астрономічну освіту здобув у Чікагському університеті, а потім вчився у відомих німецьких астрономів К. Шварцшільда та X. Зелігера в Мюнхені. У 1901—1904 рр. Адамс працював у йеркській обсерваторії (США), де займався вимірюванням променевих швидкостей зір. У 1904 р. його було запрошено до нової обсерваторії Маунт Вілсон. Декілька років Адамс працював над проблемами фізики Сонця — вивчав обертання Сонця за спектрограмами високої якості, займався порівнянням спектрів сонячних плям і незбурених зон. Важливим наслідком цих досліджень було встановлення досить сильних магнітних полів у плямах. Коли 1909 р. став до ладу 60-дюймовий рефлектор, Адамс очолив відділ фізики зір обсерваторії, і відтоді до кінця життя основною темою його досліджень було вивчення спектрів зір. Воно особливо успішно здійснювалося на обсерваторії Маунт Вілсон після побудови найбільшого в той час 100-дюймового рефлектора. В 1923— 1946 рр. Адамс був директором обсерваторії Маунт Вілсон, а з 1946 р. — її почесним директором.

 

Основні праці Адамса в цей період стосуються руху зір, світимостей та відстаней зір, властивостей газів у міжзоряному просторі. Разом зі співробітниками він визначив променеві швидкості багатьох тисяч зір. 1914 р. спільно з Кольшюттером встановив можливість визначення абсолютної величини зір за відносними інтенсивностями деяких ліній поглинання в їх спектрах. Це відкриття стало основою нового методу визначення відстаней до зір. Адамс багато часу віддав вивченню міжзоряних ліній поглинання в спектрах зір, що дало йому змогу встановити чимало нових фактів про природу міжзоряних газів.

 

Адамс був умілий і невтомний спостерігач. Усі його дослідні програми вимагали численних і тривалих спостережень, але це його не зупиняло. Переваги потужних телескопів, помножені на його невичерпний ентузіазм, дали можливість одержати багато результатів великої наукової цінності, збагатили наші знання про зоряний всесвіт.

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1976

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1