Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

NASA обрало гамма-телескоп для вивчення змін в Галактиці

19 жовтня 2021

NASA обрало нову пропозицію зі створення космічного телескопа, що дасть змогу науковцям вивчати історію народження, еволюцію і смерть зір та утворення хімічних елементів у Молочному Шляху в нинішню епоху його розвитку. Очікується, що гамма-телескоп, який назвали Комптонівський спектрометр та візуалізатор (Compton Spectrometer and Imager, COSI), буде запущений у 2025 році як остання невелика астрофізична місія NASA.

Докладніше:

З напрямку центра Галактики виходять дивні радіохвилі

15 жовтня 2021

Астрономи виявили незвичайні сигнали, що надходять з напрямку центра Молочного Шляху. Радіохвилі не відповідають жодному зрозумілому нині типу змінного радіоджерела і можуть вказувати на існування нового класу зоряних об’єктів.

 

 

«Найдивнішою властивістю цього нового сигналу є те, що він має дуже високу поляризацію. Це означає, що його світло коливається лише в одному напрямку, але цей напрямок обертається з плином часу», — сказав провідний автор нового дослідження, доктор філософії Цзітенґ Ван (Ziteng Wang) з Школи фізики Сіднейського університету. «Яскравість об’єкта також різко змінюється, в 100 разів, і сигнал вмикається та вимикається очевидно випадково. Ми ніколи не бачили нічого подібного».

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Йоганна Шмідта

 

 

Відомий німецький астроном Йоганн Фрідріх Юліус Шмідт народився 26 жовтня 1825 р. (помер 20 лютого 1884 р.) в м. Ейтін, що на півночі Німеччини. 14-річним юнаком Шмідт захопився відомою книгою Шретера про Місяць, а незабаром почав спостерігати це світило. Його першим телескопом був невеликий рефрактор, послуговуючись яким юнак робив замальовки місячної поверхні. В 1841—1845рр. Шмідт працював у Гамбурзькій обсерваторії, а наступні декілька місяців — у приватній обсерваторії Бенценберга в Білку поблизу Дюссельдорфа. Протягом 1846—1852 рр. він був асистентом Ф. В. А. Аргеландера (1799—1875). У 1853 р. Шмідта за рекомендацією Аргеландера запросили на посаду керівника приватної обсерваторії Ункрехтсберга поблизу Ольмуца в Моравії, яку він обіймав п’ять років. З 1858 р. до кінця життя Шмідт очолював Національну обсерваторію в Афінах.

 

Цінний внесок Шмідта у проблему дослідження Місяця. Він відкрив багато утворень на місячній поверхні, визначив висоти місячних гір, вимірюючи довжини їхніх тіней. 1856 р. в Лейпцигу був опублікований трактат Шмідта «Місяць» — чине перший опис місячної поверхні з геологічної точки зору. Найбільш відома його праця — Великий атлас Місяця — була опублікована 1878 р. Атлас складається з 25 частин, які зображують місячний диск діаметром 6 футів. В ньому зафіксовано 32856 кратерів. За повнотою і точністю атлас перевершив всі карти Місяця, опубліковані раніше.

 

Протягом 1845—1879 рр. Шмідт проводив систематичні спостереження змінних зір. Одержані ним ряди спостережень деяких яскравих змінних містять декілька тисяч оцінок блиску, зокрема 9800 оцінок для δ Цефея і 5800 оцінок для β Ліри. Шмідт відкрив багато змінних зір, розробив шкалу кольорів зір і одним з перших визначив кольори яскравих зір. Він виконав майже 800 замальовок Юпітера, з високою точністю визначив періоди обертання Юпітера і Марса. Шмідт спостерігав плями Сонця, місячні затемнення, зодіакальне світло, комети, туманності, метеори та метеорні потоки.

 

Л. М. Свачій

Джерело: Астрономічний календар 2000

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1