Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Поблизу надмасивної чорної діри нашої галактики вперше в історії виявлено подвійну зорю

17 грудня 2024

 

Міжнародна група дослідників виявила подвійну зорю, що обертається близько до Стрільця A*, надмасивної чорної діри в центрі нашої галактики. Це перший випадок, коли пару зір знайдено в околицях надмасивної чорної діри. Відкриття, зроблене завдяки спостережним даним, що зібрані за допомогою Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), дасть змогу астрономам зрозуміти, як зорі виживають в середовищах з екстремальною гравітацією, і може прокласти шлях для виявлення планет поблизу Стрільця A*.

Докладніше:

Високошвидкісні хмари складають менше маси Молочного Шляху, ніж досі вважали науковці

11 грудня 2024

Іноді в астрономії на просте запитання є складна відповідь. Одне із таких питань: яка маса нашої галактики?

 

 

На Землі ми зазвичай визначаємо масу об’єкта, поклавши його на ваги або терези. Вага об’єкта в полі тяжіння Землі дає змогу визначити масу. Але ми не можемо зважити Молочний Шлях. Ще одна складність у визначенні маси нашої галактики полягає в тому, що існує два типи маси. Існує маса темної матерії, яка становить більшу частину маси Галактики, і є вся звичайна матерія, така як зорі, планети та ми, що відома як баріонна матерія.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Йоганна Шмідта

 

 

Відомий німецький астроном Йоганн Фрідріх Юліус Шмідт народився 26 жовтня 1825 р. (помер 20 лютого 1884 р.) в м. Ейтін, що на півночі Німеччини. 14-річним юнаком Шмідт захопився відомою книгою Шретера про Місяць, а незабаром почав спостерігати це світило. Його першим телескопом був невеликий рефрактор, послуговуючись яким юнак робив замальовки місячної поверхні. В 1841—1845рр. Шмідт працював у Гамбурзькій обсерваторії, а наступні декілька місяців — у приватній обсерваторії Бенценберга в Білку поблизу Дюссельдорфа. Протягом 1846—1852 рр. він був асистентом Ф. В. А. Аргеландера (1799—1875). У 1853 р. Шмідта за рекомендацією Аргеландера запросили на посаду керівника приватної обсерваторії Ункрехтсберга поблизу Ольмуца в Моравії, яку він обіймав п’ять років. З 1858 р. до кінця життя Шмідт очолював Національну обсерваторію в Афінах.

 

Цінний внесок Шмідта у проблему дослідження Місяця. Він відкрив багато утворень на місячній поверхні, визначив висоти місячних гір, вимірюючи довжини їхніх тіней. 1856 р. в Лейпцигу був опублікований трактат Шмідта «Місяць» — чине перший опис місячної поверхні з геологічної точки зору. Найбільш відома його праця — Великий атлас Місяця — була опублікована 1878 р. Атлас складається з 25 частин, які зображують місячний диск діаметром 6 футів. В ньому зафіксовано 32856 кратерів. За повнотою і точністю атлас перевершив всі карти Місяця, опубліковані раніше.

 

Протягом 1845—1879 рр. Шмідт проводив систематичні спостереження змінних зір. Одержані ним ряди спостережень деяких яскравих змінних містять декілька тисяч оцінок блиску, зокрема 9800 оцінок для δ Цефея і 5800 оцінок для β Ліри. Шмідт відкрив багато змінних зір, розробив шкалу кольорів зір і одним з перших визначив кольори яскравих зір. Він виконав майже 800 замальовок Юпітера, з високою точністю визначив періоди обертання Юпітера і Марса. Шмідт спостерігав плями Сонця, місячні затемнення, зодіакальне світло, комети, туманності, метеори та метеорні потоки.

 

Л. М. Свачій

Джерело: Астрономічний календар 2000

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1