Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Джой Гаррісон Альфред (23.IX.1882 — 18.IV.1973)

 

Dzhoi 

Американський астроном Альфред Гаррісон Джой народився 23 вересня 1882 р. у м. Грінвілл (штат Іллінойс). Освіту здобув у Грінвілльському (1903) і Оберлінському (1904) коледжах. Упродовж 1904—1914 рр. — викладач в Американському університеті у Бейруті (Ліван). У 1914—1915 рр. працював у Єркській обсерваторії. З 1915 р. — в обсерваторії Маунт-Вілсон. 1948 р. вийшов у відставку, але продовжував дослідницьку роботу в Маунт-Вілсон до самої смерті. У 1949—1952 рр. також викладав в Каліфорнійському технологічному інституті.

 

Галузь наукових інтересів Альфреда Джойя — дослідження зір методами спектроскопії. Визначав спектральні паралакси зір, вимірював променеві швидкості зір. Використав визначені ним значення променевих швидкостей понад ста цефеїд для перевірки теорії обертання Галактики та уточнення деяких параметрів її структури. З великою точністю визначив середню величину міжзоряного поглинання, напрямок на центр Галактики, відстань Сонця від центру Галактики й сталу Оорта. Виконав спектральні дослідження нестаціонарних зір.

 

Був президентом Тихоокеанського астрономічного товариства (у 1931 р. і 1939 р). На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 11769 Альфредджой.

 

Альфред Гаррісон Джой помер 18 квітня 1973 р. у м. Пасадена (шт. Каліфорнія, США).

 

Докладніше про Альфреда Джойя

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1