Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Джонс Спенсер Гарольд (29.III.1890 — 3.XI.1960)

 

 Dzhons

 

Англійський астроном Гарольд Спенсер Джонс народився 29 березня 1890 р. в Лондоні. Вищу освіту здобув у Кембриджському університеті. Протягом 1913—1922 рр. працював у Гринвіцькій обсерваторії. У 1923—1933 рр. — директор обсерваторії на мисі Доброї Надії у Південній Африці. Упродовж 1933—1955 рр. — директор Гринвіцької обсерваторії і королівський астроном. Під його керівництвом здійснено (1954) перебазування обсерваторії з Гринвіча в Герстмонсо (графство Східний Сассекс).

 

Галузь наукових інтересів Гарольда Спенсера Джонса — астрометрія, небесна механіка. На мисі Доброї Надії виконував спостереження й укладав 2-й і 3-й Капські каталоги на епоху 1925,0. На підставі аналізу результатів спостережень покриттів зір Місяцем, виконаних у 1880—1922 рр. в обсерваторії на мисі Доброї Надії, вивів поправки до елементів місячної орбіти, величину стиснення фігури Землі.

 

У Гринвіцькій обсерваторії досліджував рух Місяця за результатами спостережень упродовж 1672—1908 рр. Аналізував розбіжності між даними спостережень і обчисленими даними положень Місяця, Меркурія, Венери і Сонця. Обчислив нові значення мас Місяця і Венери, виконав нове визначення постійних аберації і нутації.

 

Упродовж 1937—1939 рр. — президент Лондонського королівського астрономічного товариства. У 1944—1948 рр. — президент Міжнародного астрономічного союзу.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 3282 Спенсер Джонс.

 

Гарольд Спенсер Джонс помер 3 листопада 1960 р. в Лондоні.

 

Докладніше про Гарольда Джонса

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1