Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ері Бідделл Джордж (27.VII.1801 — 2.I.1892)

 

Eri 

Англійський астроном Джордж Бідделл Ері народився 27 липня 1801 р. у м. Олнвік, на півночі Англії. Закінчивши (1823) Кембриджський університет, працював у ньому до 1835 р. (з 1826 — професор математики, з 1828 р. — професор астрономії і директор Кембриджської обсерваторії). Упродовж 1835—1881 рр. — директор Гринвіцької обсерваторії і королівський астроном.

 

Галузь наукових інтересів Джорджа Ері — небесна механіка, практична астрономія, оптика. Розробив методи визначення паралаксу Сонця і апекса його руху. Обробив спостереження Місяця і планет, виконані в Гринвіцькій обсерваторії протягом 1750—1830 рр. і знайшов нову нерівність у рухах Венери й Землі, покращив сонячні таблиці. Удосконалив (1847) теорію припливів Лапласа. Визначив (1855) густину і масу Землі з допомогою маятника, встановленого на поверхні й в глибині шахти. Опублікував (1886) новий метод і намагався з його допомогою виправити теорію руху Місяця. Уперше розробив (1834) теорію дифракції світла в об’єктивах телескопів. Запропонував (1836) сучасну теорію райдуги. Виявив явище астигматизму людського ока і запровадив у вжиток циліндрично-сферичні лінзи для виправлення цього дефекту зору.

 

Відіграв значну роль у розвитку Гринвіцької обсерваторії. Удосконалив методику спостережень, які виконувала обсерваторія, і їх обробки. Оновив і розширив інструментальне обладнання (сам сконструював низку інструментів), створив відділи Сонця, магнетизму і метеорології.

 

Президент Лондонського королівського товариства протягом 1871—1873 рр. У 1835—1837, 1849—1851, 1853—1855 і 1863—1864 роках — президент Лондонського королівського астрономічного товариства.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Джордж Бідделл Ері помер 2 січня 1892 р. в Лондоні.

 

Докладніше про Джорджа Ері

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1