Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Пузир поперечником 1000 світлових років — першопричина появи всіх найближчих молодих зір

14 січня 2022

Наднові, які видули Місцевий пузир (Local Bubble), порожнину навколо Сонця, також спричинили утворення зір на краях пузиря. Ось так смерть одних породжує життя інших у міжзоряному просторі.

 

 

Починаючи приблизно 14 мільйонів років тому, понад десяток зір поблизу Сонця закінчили своє життя як разючі наднові. Ці тривалі вибухи спричинили ударну хвилю. Вона «підняла», тобто скупчила пил і газ, що уможливило появу ділянок зореутворення на краях оболонки шириною 1000 світлових років, яка постійно розширюється. Сонце, яке перебувало на відстані приблизно 1000 світлових років від наднових, коли все це почалося, увійшло в оболонку 5 мільйонів років тому і зараз міститься поблизу її центра.

Докладніше:

Дванадцять на вечерю: харчові уподобання Молочного Шляху висвітлюють темну матерію

12 січня 2022

Подрібнені рештки зоряних систем дають змогу зрозуміти процес зростання нашої галактики.

 

 

Астрономи на крок ближче до розкриття властивостей темної матерії, що огортає нашу галактику Молочний Шлях, завдяки новій мапі 12 потоків зір, які обертаються навколо її гало. Міжнародна група науковців у статті, вміщеній в журналі Американського астрономічного товариства Astrophysical Journal, описала найбільшу колекцію потоків зір, які коли-небудь досліджували одночасно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Джорджа Ері

 

Англійський астроном Джордж Бідделл Ері народився 27 липня 1801 р. (помер 2 січня 1892 р.)  в місті Олнвік (Нортамберленд); вищу освіту дістав у Кембриджському університеті, який закінчив 1823 р. До 1835 р. Ері працював у цьому закладі, будучи з 1826 р. професором математики, а з 1828 р. професором астрономії та директором Кембриджської обсерваторії. Після закінчення університету він, до того ж, став членом Кембриджського філософського товариства. Упродовж 1835—1881 рр. учений був королівським астрономом (обіймав посаду директора Гринвіцької обсерваторії). В 1835 р. його обрано членом Королівського товариства в Единбурзі та членом-кореспондентом Французької академії наук. В 1836 р. учений став членом Королівського товариства в Лондоні, а 1871 р. Ері обрано його президентом. Чотири рази вчений обіймав посаду президента Лондонського королівського астрономічного товариства.

 

Основні напрями досліджень ученого стосуються небесної механіки, практично, астрономії та оптики. Ері обробив одержані в Гринвіцькій обсерваторії упродовж 1750—1830 рр. спостереження Місяця і планет, виявив нову нерівність в рухах Венери та Землі, покращив сонячні таблиці. В 1858 р. майже одночасно з М. А. Ковальським (1821—1884) вчений запропонував новий метод аналізу власних рухів зір для визначення елементів руху Сонця (метод Ковальського—Ері). У 1847 р. він вдосконалив теорію припливів Лапласа. У 1855 р. Ері визначив густину й масу Землі, послуговуючись маятником, встановленим на поверхні та в шахті. У 1834 р. він розробив теорію дифракції світла в об’єктивах телескопів, а 1836 р. розробив сучасну теорію райдуги. Вчений запропонував циліндрично-сферичні лінзи для виправлення астигматизму людського ока (1825 р.) та розробив метод дослідження цапф астрономічного інструмента, названий його ім’ям. У 1839 р. Ері винайшов компенсатор для корабельного компаса. Він сконструював цілу низку астрономічних інструментів, встановлених у Гринвіцькій обсерваторії.

 

Діяльність Ері на посту директора Кембриджської та Гринвіцької обсерваторій сприяла значному розвиткові цих закладів. Зокрема у Кембриджській обсерваторії вчений організував проведення регулярних спостережень планет і публікацію їхніх результатів, а в Гринвіцькій обсерваторії створив декілька нових відділів.

 

Ері опублікував майже 400 наукових і науково-популярних праць. Його наукові досягнення відзначені медаллю ім. Коплі Лондонського королівського товариства (1831 р.) та двома Золотими медалями Лондонського королівського астрономічного товариства.

 

Л. М. Свачій

Джерело: Астрономічний календар 2001

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1