Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Фай Етьєн-Альбан-Ерве-Огюст (1.X.1814 ― 4.VII.1902)

 

Fai 

Французький астроном Ерве-Огюст-Етьєн-Альбан Фай народився 1 жовтня 1814 р. у муніципалітеті Сен-Бенуа-дю-Со (центральна частина Франції). Здобувши (1836) вищу освіту в Політехнічній школі в Парижі, працював у Паризькій обсерваторії. Протягом 1848—1854 рр. викладав геодезію в Політехнічній школі. У 1854—1873 роках — професор астрономії університету в Нансі. Упродовж 1873—1893 рр. — професор астрономії та геодезії Політехнічної школи.

 

Галузь наукових інтересів Ерве-Огюста Файа — комети, Сонце, космогонія. Відкрив (1843) нову періодичну комету, яку назвали кометою Фая. Форму кометних хвостів пояснював тиском сонячного випромінювання на частинки речовини в хвостах. Вважав Сонце газовою кулею із сильними конвективними рухами. Розвинув і вдосконалив космогонічну теорію Лапласа. Сконструював зеніт-телескоп.

 

Президент (1876) Бюро довгот в Парижі. На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Ерве-Огюст-Етьєн-Альбан Фай помер 4 липня 1902 р. у Парижі.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1