Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Фламмаріон Камілл (26.II.1842 — 3.VI.1925)

 

Flammarion 

Французький астроном Камілл Фламмаріон народився 26 лютого 1842 р. у селищі Монтан-ле-Руа, на півдні Франції. Вищу освіту не здобув. Протягом 1858—1862 років вивчав астрономію у Паризькій обсерваторії, де працював обчислювачем. У 1862—1866 рр. був співробітником Бюро довгот.

 

Опублікував (1861) книгу «Множинність населених світів» — першу з великої серії його популярних астрономічних робіт. Наклад найвідомішої його книги «Популярна астрономія» (1880) становив 100 тисяч примірників (рекорд для того часу). Її продали протягом місяця. Ця книжка потім упродовж десяти років мала кілька перевидань і була перекладена на всі основні європейські мови.

 

Заснував науково-популярний журнал «L’Astronomie» (1882), Французьке астрономічне товариство (1887) і приватну обсерваторію в Жювізі, поблизу Парижа.

 

Виконував астрономічні спостереження головно планет і подвійних зір. Зауважив (1876) сезонні зміни темних ділянок на Марсі. Відкрив власний рух низки подвійних зір, довівши гравітаційний зв’язок між ними.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Камілл Фламмаріонпомер 3 червня 1925 р. в Жювізі.

 

Докладніше про Камілла Фламмаріона

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1