Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Новий телескоп для виявлення гравітаційних хвиль

06 липня 2022

Новий телескоп, що складається з двох однакових систем на протилежних сторонах планети, буде відстежувати джерела гравітаційних хвиль.

 

 

Гравітаційно-хвильовий оптичний спостерігач швидкоплинних явищ (Gravitational-wave Optical Transient Observer, GOTO), який створює Ворицький університет, — це свідчення нової ери науки про гравітаційні хвилі. Розгорнутий у двох протилежних місцях на Землі, щоб повністю охопити небо, GOTO виконуватиме пошук оптичних підказок про потужні космічні події, які спричиняють появу бриж в «тканині» космосу.

Докладніше:

Близька взаємодія понад 10 000 років тому закрутила спіралі в диску поблизу центра Галактики

23 червня 2022

Група дослідників з Китаю, США та Німеччини, серед яких Цичжоу Чжан (Qizhou Zhang) з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики (Center for Astrophysics | Harvard & Smithsonian), за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) виявила акреційний диск з двома спіральними рукавами навколо молодої зорі поблизу центра галактики Молочний Шлях.

 

 

Диск, можливо, зазнав деформації внаслідок близького зіткнення з об’єктом, що пролетів повз зорю. Це і спричинило утворення спіральних рукавів. Статтю науковців оприлюднив інтернет-журнал Nature Astronomy.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Флемстід Джон (19.VIII.1646 — 31.XII.1719)

 

Flemstid 

Англійський астроном Джон Флемстід народився 19 серпня 1646 р. в Денбі (графство Деньішир). Протягом 1662―1669 рр. вивчав астрономію самотужки (вищу освіту здобув заочно в 1670—1674 рр. у Кембриджському університеті). Перший директор (1675―1719) Королівської обсерваторії в Гринвичі і перший королівський астроном (1675—1719).

 

Галузь наукових інтересів Джона Флемстіда ― позиційна астрономія. Один із фундаторів сучасної позиційної астрономії. Вивчав теорію руху Місяця. Завершив розробку теорії, створеної Джерімая Горроксом, і склав (1673) на її основі таблиці руху Місяця (неодноразово повертався до цієї теорії, залучаючи нові спостереження для її поліпшення). Уперше застосував у кутомірних інструментах телескоп для визначення точних положень зір, планет, Сонця. Виконав (1676―1689) майже 20000 спостережень з екваторіальним секстантом (із точністю до 10″), а потім продовжував спостереження на великому меридіанному інструменті.

 

Результати спостережень (положення 3000 зір) склали «Британський каталог» (3-й том його основної праці «Британська історія неба» — її видано посмертно у 1725 році). Усі зорі каталогу нумерував у порядку зростання їх прямих піднесень в межах кожного сузір’я (для багатьох зір ці позначення є основними й досі, наприклад, 61 Лебедя). Розробив оригінальний метод абсолютного визначення прямих піднесень й отримав з його допомогою точні положення 40 зір і зробив прив’язку до них 3000 зір свого каталогу. Склав таблиці атмосферної рефракції й таблиці припливів. Винайшов конічну проекцію в картографії.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 4987 Флемстід.

 

Джон Флемстід помер 31 грудня 1719 р. у селі Бєстоу (графство Суррей).

 

Докладніше про Джона Флемстіда

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1