Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Фрідман Олександр Олександрович (29.VI.1888 — 16.IX.1925)

 

Fridman O O 

Російський радянський математик і геофізик Олександр Фрідман народився 16 червня 1888 р. у Санкт-Петербурзі (Росія). Здобувши (1910) вищу освіту в Петербурзському університеті, залишився у ньому для підготовки до професорського звання. Впродовж 1914—1917 рр. виконував роботу з організації аеронавігаційної й аерологічної служби в російській армії. У 1918—1920 роках — професор Пермського університету. З 1920 р. працював у Головній фізичній обсерваторії (з 1924 р. — Головна геофізична обсерваторія) і незадовго до смерті був призначений її директором.

 

Олександр Фрідман зробив один з найвизначніших внесків в астрономію — теоретично передбачив розширення Всесвіту. Запропоновані ним у 1922—1924 рр. перші нестатичні релятивістські моделі Всесвіту започаткували розвиток теорії нестаціонарного Всесвіту. Фактично Фрідман спростував думку (її на той час також підтримував А. Айнштайн) про те, що загальна теорія відносності описує єдиноможливу незмінну в часі й просторі модель Всесвіту.

 

Олександр Фрідман помер 16 вересня 1925 р. у Ленінграді (тепер м. Санкт-Петербург, Росія).

 

Докладніше про Олександра Фрідмана

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1