Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ґіно Бернар (н. 1925)

 

Gino 

Французький астроном Бернар Ґіно народився у 1925 р. Здобув (1952) вищу освіту у Паризькому університеті. Упродовж 1952—1964 рр. працював у Паризькій обсерваторії. У 1964—1976 рр. очолював Міжнародне бюро часу. У 1976—1979 рр. — директор французької Головної лабораторії часу і частоти. З 1979 р. — науковий керівник Дослідницької групи космічної геодезії.

 

Галузь наукових інтересів Бернара Ґіно — обертання Землі, координатні системи (для Землі і космічного простору), астрономічні сталі, шкали часу. Розробляв у Паризькій обсерваторії (разом з А. Данжоном) метод рівних висот. Показав, що цим методом, використовуючи астролябію Данжона, можна визначати положення зір з високою точністю. Ініціатор міжнародної співпраці з поліпшення фундаментальних каталогів.

 

Удосконалив атомну шкалу часу Міжнародного бюро часу і розширив сферу її застосування (у 1971 р. систему Міжнародного атомного часу офіційно визнано XIV Генеральною конференцією мір і вагів). Зіграв важливу роль в розробці й впровадженні Координованого всесвітнього часу (UTC). Розвинув методи визначення координат полюса і нерівномірності обертання Землі.

 

Учасник низки космічних експериментів (визначення положення полюса за допомогою доплеровських вимірювань, лазерна локація Місяця). Ряд робіт присвятив визначенню променевих швидкостей Венери і Меркурія, вивченню рухів в атмосфері Венери спектроскопічними методами.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1