Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи виявили міжзоряний шлях одного із «будівельних блоків» життя

15 січня 2020

 

Фосфор, присутній в нашій ДНК і мембранах клітин, є важливим елементом для відомої нам форми життя. Але як він потрапив на молоду Землю ― це таємниця. Тепер астрономи простежили подорож фосфору від ділянок формування зір до комет, поєднавши дані спостережень від ALMA та результати, отримані за допомогою зонда Європейського космічного агентства «Розетта» (Rosetta). Ці дослідження вперше показують, де утворюються молекули з вмістом фосфору, та як цей елемент, що, можливо, відіграв вирішальну роль у зародженні життя на нашій планеті, потрапляє в комети.

Докладніше:

«Габбл» знайшов дуже малі скупчення темної матерії

12 січня 2020

 

Астрономи вважають темну матерію не лише основною складовою маси Всесвіту, але й тим «остовом», довкола якого формуються галактики. Але щоб знайти докази існування цієї загадкової, невидимої маси, науковці змушені вдаватися до непрямих методів, схожих на ті, що використовують для вивчення чорних дір. По суті, вони визначають, як наявність темної матерії впливає на галактики та зорі в їх околицях.

 

Досі астрономам вдалося знайти докази наявності темної матерії навколо середніх і великих галактик. Використавши спостережні дані Космічного телескопа імені Габбла та застосувавши нову техніку спостереження, група астрономів з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі та Лабораторії реактивного руху NASA виявила, що темна матерія може утворювати набагато менші скупчення, ніж вважали раніше. Ці висновки були представлені на 235-му з’їзді Американського астрономічного товариства.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ґолд Томас (22.V.1920 — 22.VI.2004)

 

Gold 

Англійський та американський астроном Томас Ґолд народився 22 травня 1920 р. у Відні. Освіту здобув (1942) у Трініті-коледжі Кембриджського університету (Англія). Упродовж 1942—1946 рр. (роки другої світової війни) виконував радарні дослідження в Британському адміралтействі. У 1948—1952 рр. був викладачем в Кембриджському університеті. З 1952 р. до 1956 р. — старший помічник королівського астронома в Гринвіцькій обсерваторії. З 1957 р. мешкав у США. До 1959 р. був професором астрономії Гарвардського університету, а упродовж 1959—1981 рр. — професор астрономії Корнелського університету і директор Центру радіофізики і космічних досліджень цього університету.

 

Галузь наукових інтересів Томаса Ґолда — космологія, загальна теорія відносності (цікавився природою часу), космічні промені, квазари тощо. Разом з Г. Бонді і Ф. Хойлом є одним з авторів теорії стаціонарного Всесвіту (1948). Вивчав окремі питання динаміки Сонячної системи (рух осі обертання Землі, осьове обертання Меркурія, Венери). Досліджував походження й природу космічних променів (зокрема частинки високих енергій, що виникають під час спалахів на Сонці).

 

Першим запропонував модель пульсара — нейтронної зорі, що швидко обертається. У такої зорі, згідно з цією моделлю, магнітна вісь не збігається з віссю обертання — саме тому спостерігач сприймає випромінювання у вигляді імпульсів. Виконав низку досліджень щодо природи місячної поверхні та її еволюції (дійшов висновку про те, що поверхня Місяця покрита шаром пилу великої товщини). Окремі роботи науковця належать до геофізики і біофізики.

 

Томас Ґолд помер 22 червня 2004 р. в м. Ітака (Нью-Йорк).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1