Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ґолд Томас (22.V.1920 — 22.VI.2004)

 

Gold 

Англійський та американський астроном Томас Ґолд народився 22 травня 1920 р. у Відні. Освіту здобув (1942) у Трініті-коледжі Кембриджського університету (Англія). Упродовж 1942—1946 рр. (роки другої світової війни) виконував радарні дослідження в Британському адміралтействі. У 1948—1952 рр. був викладачем в Кембриджському університеті. З 1952 р. до 1956 р. — старший помічник королівського астронома в Гринвіцькій обсерваторії. З 1957 р. мешкав у США. До 1959 р. був професором астрономії Гарвардського університету, а упродовж 1959—1981 рр. — професор астрономії Корнелського університету і директор Центру радіофізики і космічних досліджень цього університету.

 

Галузь наукових інтересів Томаса Ґолда — космологія, загальна теорія відносності (цікавився природою часу), космічні промені, квазари тощо. Разом з Г. Бонді і Ф. Хойлом є одним з авторів теорії стаціонарного Всесвіту (1948). Вивчав окремі питання динаміки Сонячної системи (рух осі обертання Землі, осьове обертання Меркурія, Венери). Досліджував походження й природу космічних променів (зокрема частинки високих енергій, що виникають під час спалахів на Сонці).

 

Першим запропонував модель пульсара — нейтронної зорі, що швидко обертається. У такої зорі, згідно з цією моделлю, магнітна вісь не збігається з віссю обертання — саме тому спостерігач сприймає випромінювання у вигляді імпульсів. Виконав низку досліджень щодо природи місячної поверхні та її еволюції (дійшов висновку про те, що поверхня Місяця покрита шаром пилу великої товщини). Окремі роботи науковця належать до геофізики і біофізики.

 

Томас Ґолд помер 22 червня 2004 р. в м. Ітака (Нью-Йорк).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1