Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ґолд Томас (22.V.1920 — 22.VI.2004)

 

Gold 

Англійський та американський астроном Томас Ґолд народився 22 травня 1920 р. у Відні. Освіту здобув (1942) у Трініті-коледжі Кембриджського університету (Англія). Упродовж 1942—1946 рр. (роки другої світової війни) виконував радарні дослідження в Британському адміралтействі. У 1948—1952 рр. був викладачем в Кембриджському університеті. З 1952 р. до 1956 р. — старший помічник королівського астронома в Гринвіцькій обсерваторії. З 1957 р. мешкав у США. До 1959 р. був професором астрономії Гарвардського університету, а упродовж 1959—1981 рр. — професор астрономії Корнелського університету і директор Центру радіофізики і космічних досліджень цього університету.

 

Галузь наукових інтересів Томаса Ґолда — космологія, загальна теорія відносності (цікавився природою часу), космічні промені, квазари тощо. Разом з Г. Бонді і Ф. Хойлом є одним з авторів теорії стаціонарного Всесвіту (1948). Вивчав окремі питання динаміки Сонячної системи (рух осі обертання Землі, осьове обертання Меркурія, Венери). Досліджував походження й природу космічних променів (зокрема частинки високих енергій, що виникають під час спалахів на Сонці).

 

Першим запропонував модель пульсара — нейтронної зорі, що швидко обертається. У такої зорі, згідно з цією моделлю, магнітна вісь не збігається з віссю обертання — саме тому спостерігач сприймає випромінювання у вигляді імпульсів. Виконав низку досліджень щодо природи місячної поверхні та її еволюції (дійшов висновку про те, що поверхня Місяця покрита шаром пилу великої товщини). Окремі роботи науковця належать до геофізики і біофізики.

 

Томас Ґолд помер 22 червня 2004 р. в м. Ітака (Нью-Йорк).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1