Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ґолдрайх Пітер (н. 14.07.1939 р.)

 Goldraich

 

Американський астрофізик Пітер Ґолдрайх народився 14 липня 1939 р. в Нью-Йорку (США). Здобув (1960) вищу освіту в університеті Корнелла. Протягом 1963—1964 рр. був науковим співробітником Кембриджського університету. З 1964 р. до 1966 р. — асистент-професор на кафедрі астрономії і геофізики в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі. З 1966 р. працював у Каліфорнійському технологічному інституті (з 1969 р. — професора), а 1981 р. став на чолі кафедри астрофізики і планетарної фізики Лі Дюбріджа. Також професор Інституту перспективних досліджень (2005) в Принстоні.

 

Галузь наукових інтересів Пітера Ґолдрайха — небесна механіка, нейтронні зорі, космогонія тіл Сонячної системи. Першим (1969) разом з Аларом Тooмрe пояснив рух полюсів Землі під дією обертальних складових (прецесії і нутації) і сил, спричинених дрейфом континентів.

 

Установив, разом з Джорджем Ейбеллом, що утворення планетарних туманностей пов’язане зі скиданням зовнішньої оболонки червоних гігантів при їх перетворенні на білі карлики.

 

Разом зі Скоттом Тремейном висловив припущення (1979), що стійкість кільцю F на орбіті Сатурна забезпечують супутник-пастухи (цей механізм було застосовано і для пояснення стійкості кілець Урана). Обидва припущення було підтверджено (1980 р. і 1986 р.). Запропонував (1980) разом з Тремейном механізм планетарної міграції, що пояснює походження гарячих юпітерів.

 

На честь науковця названо астероїд 3805 Ґолдрайх.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1