Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ґудрайк Джон (17.IX.1764 — 20.IV.1786)

 

Gudraik 

Англійський аматор астрономії Джон Ґудрайк народився 17 вересня 1764 р. у м. Ґронінґен (Нідерланди). Початкову освіту здобув у школі для глухих (втратив мову й слух в ранньому дитинстві через хворобу) в Единбурзі. Упродовж 1778—1781 рр. навчався у Воррінґтонській академії (перестала існувати у 1782 р.). Після повернення до маєтку батьків у Йорку, познайомився з Едвардом Піґоттом — сином Натаніела Піґотта, власника приватної обсерваторії.Той зацікавив його астрономією.

 

Галузь наукових інтересів Джона Ґудрайка — змінні зорі. Відкрив (1782) періодичність змін блиску зорі Алголь (β Персея) і визначив величину періоду. Висловив припущення, що причиною змін блиску є затемнення зорі великим тілом, яке обертається навколо неї (це припущення було підтверджене зі спектральних спостережень у 1889 р.). Відкрив (1784) змінність двох інших яскравих зір — β Ліри й δ Цефея.

 

На честь Джона Ґудрайка названо астероїд 3116 Гудрайк, обсерваторію Ґудрайк-Піґотт (м. Тусон, шт. Аризона, США).

 

Джон Ґудрайк помер 20 квітня 1786 р. у м. Йорк (Англія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1