Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Кулясті скупчення з часом еволюціонують цікавими способами

30 листопада 2024

 

Кулясті зоряні скупчення — це одні з найдавніших об’єктів у Всесвіті. Ранній Всесвіт був наповнений карликовими галактиками, і цілком можливо, що кулясті скупчення є залишками цих стародавніх реліктів. Аналіз зір у скупченнях показує, що їхній вік становить 12—13 мільярдів років. У нещодавно опублікованій статті показано: кулясті скупчення є домівкою для двох різних типів зір — первісних з нормальним хімічним складом і тих, що мають незвичайно велику кількість важких елементів.

Докладніше:

Штучний інтелект і астрономія: нейронні мережі моделюють спостереження Сонця

26 листопада 2024

 

Дослідження астрономів і комп’ютерників з Інституту астрономії (Institute for Astronomy, IfA) Гавайського університету можуть кардинально змінити наше розуміння Сонця. Дослідження, яке є частиною проєкту «SPIn4D», поєднує передову сонячну астрономію з передовою інформатикою для аналізу даних найбільшого в світі наземного сонячного телескопа на вершині Галеакала (острів Мауї).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Галлей Едмонд (29.XI.1656 — 14.I.1742)

 

Hallei 

Англійський астроном і геофізик Едмонд Галлей народився 29 листопада 1656 р. у Гаґґерстоні, поблизу Лондона. Закінчивши (1676) Оксфордський університет, взяв участь в експедиції (1676–1678) на острів Святої Єлени, де виконав спостереження південного неба й уклав перший каталог південних зір. У 1682 р. відкрив власну обсерваторію в одному з районів Лондона. Упродовж 1685—1699 рр. — помічник секретаря Лондонського королівського товариства. У 1703 р. став професором геометрії Оксфордського університету. У 1720—1742 — директор Гринвіцької обсерваторії і королівський астроном.

 

Галузь наукових інтересів Едмонда Галлея — астрономія, математика, геофізика. Розробив метод розрахунку кометних орбіт й відкрив періодичність деяких комет (одна з них відома тепер як комета Галлея). Також розробив метод визначення відстані від Землі до Сонця за результатами спостережень проходженням внутрішніх планет (Меркурія і Венери) по диску Сонця. У 1718 р., порівнявши свої дані про положення зір з їхніми координатами, вказаними в каталозі Птолемея, визначив (1718) власний рух зір (Арктур, Проціон і Сиріус).

 

Упродовж 1685—1693 рр. був редактором «Philosophical Transactions of the Royal Society» — філософських праць Лондонського королівського товариства. На честь науковця (окрім відомої комети) названо кратер на Марсі, кратер на Місяці, астероїд 2688 Галлей.

 

Помер Едмонд Галлей 14 січня 1742 р. у Гринвічі.

 

Докладніше про Едмонда Галлея

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1