Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Геньі Джордж Льюїс (3.II.1910 — 18.II.1970)

 

Heni 

Американський астроном Льюїс Джордж Геньі народився 3 лютого 1910 р. у м. Мак-Кіз-Рокс (штат Пенсильванія. Закінчивши (1933) Кейзовську школу прикладних наук в Клівленді, продовжив освіту в Єркській обсерваторії, де працював у 1937—1947 рр. (протягом 1940—1941 рр. був на стажуванні під керівництвом фізика-теоретика Г. Бете в Колумбійському університеті). З 1947 р. працював в Каліфорнійському університеті в Берклі (з 1954 р. — професор, упродовж 1959—1964 рр. — завідувач кафедри і директор Лейшнеровської обсерваторії цього університету).

 

Галузь наукових інтересів Льюїса Геньі — внутрішня будова й еволюція зір. Розробив числові методи для моделювання ранніх етапів еволюції зір на стадії гравітаційного стискання. На початку наукової кар’єри вивчав міжзоряне середовище, відбивні туманності, дифузне міжзоряне випромінювання. Розробляв теорію переносу випромінювання, розглянув деякі теоретичні аспекти утворення спектральних ліній в газових туманностях і в зоряних атмосферах. Конструював оптичні інструменти. Разом з Л. Ґрінстейном створив світлосильну ширококутну камеру для астрофотографії (її називають камера Геньі—Ґрінстейна).

 

Був президентом (1964—1966) Тихоокеанського астрономічного товариства. На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1365 Геньі.

 

Льюїс Джордж Геньі помер 18 лютого 1970 р. в Берклі.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1