Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Гершель Лукреція Кароліна (16.III.1750 — 9.I.1848)

 

Hershel Karolina 

Англійський астроном Кароліна Лукреція Гершель (сестра і помічниця Вільяма Гершеля) народилася 16 березня 1750 р. в Ганновері (Німеччина). Вивчила основи математики за допомогою брата, що дозволило їй самостійно обробляти результати його астрономічних спостережень. Виконувала астрономічні спостереження — упродовж 1786—1797 рр. відкрила 8 комет (Кароліна Гершель — перша в історії жінка, яка відкрила комету) і 14 туманностей. Виконала копітку роботу зі складання покажчика зі списком погрішностей для зоряного каталога Джона Флемстіда й уклала новий додатковий каталог, куди включила 561 зорю, які пропустив Флемстід.

 

Після смерті (1822) В. Гершеля повернулася до Ганновера й завершила (1828) підготовку до друку каталогів туманностей і зоряних скупчень (понад 2500 об’єктів), які відкрив В. Гершель.

 

Написала спогади про В. Гершеля. На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 281 Лукреція.

 

Кароліна Лукреція Гершель померла 9 січня 1848 р. в Ганновері.

 

Докладніше про Кароліну Гершель

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1