Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

І Сін (683 — 727)

 

I Sin 

Китайський астроном, математик, буддійський монах І Сін народився 683 р. в окрузі Вейчжоу повіту Чанле (сучасний повіт Наньле провінції Хенань). Упродовж 724—725 рр. за дорученням імператорського двору виконав геодезичні вимірювання щоб отримати нові дані для передбачення сонячних затемнень, проведення реформи календаря і вимірювання дуги меридіана (отримане значення величини дуги меридіана мало відрізняється від сучасного значення).

 

На підставі астрономічних астрономічних спостережень визначив полярні відстані 28 зір, що належать зодіакальним сузір’ям. Сконструював бронзову армілярну сферу й з її допомогою визначав координати небесних світил. Порівнявши визначені ним координати зір з координатами, відомими з більш ранніх джерел, встановив, що деякі зорі сузір’я Стрільця змінили своє положення. Зважаючи на цей факт, висловив ідею про існування власного руху зір. Виготовив небесний глобус з годинниковим механізмом.

 

І Сін помер 727 р. у Чан’ані.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1