Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ікаунієкс Яніс (28.IV.1912 — 27.IV.1969)

 Ikauniieks

 

Латвійський астроном Яніс Ікаунієкс народився 28 квітня 1912 р. у Ризі. Закінчивши (1937) Латвійський університет, до 1944 р. працював учителем в школі, а далі навчався в аспірантурі Московського університету й одночасно був викладачем в в Латвійському університеті. У 1946 р. ініціював створення сектора астрономії в Інституті фізики і математики Академії наук (АН) Латвійської РСР. Цей сектор згодом виріс у Радіоастрофізічну обсерваторію АН Латвійської РСР (тепер — обсерваторія Балдоне), яку Ікаунієкс очолював до кінця життя.

 

Наукові інтереси Яніса Ікаунієкса — зорі (червоні гіганти). Дослідив просторовий розподіл і кінематичні характеристики червоних гігантів. Очолював фотометричні дослідження червоних зір, керував роботою зі створення каталогу їхніх власних рухів.

 

Багато уваги приділяв науково-популяризаторській роботі. Ініціював створення Ризького відділення Всесоюзного Астрономічно-геодезичного товариства (у 1947—1961 рр. його перший очільник). Був (1958—1969)  першим відповідальним редактором квартальника «Зоряне небо» — одного з перших астрономічного науково-популярного видання в колишньому Радянському Союзі.

 

На честь науковця названо астероїд 284984 Ікаунієкс.

 

Яніс Ікаунієкс помер 27 квітня 1969 р. у м. Рига (Латвія) й похований на території створеної ним Балдонської обсерваторії неподалік від павільйону телескопа Шмідта.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1