Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Молода газова екзопланета-гігант спантеличила астрономів

25 листопада 2022

Науковці знайшли наймолодшу екзопланету-гіганта типа Юпітера, для якої вони виміряли масу та розмір.

 

 

Група астрономів, яку очолює Ольга Захожай з Інституту астрономії Макса Планка (Гейдельберґ, Німеччина) та Головної астрономічної обсерваторії НАН України (Київ, Україна), виявила екзопланету-гіганта навколо сонцеподібної зорі HD 114082. Маючи вік лише 15 мільйонів років, цей над-Юпітер є наймолодшою екзопланетою такого роду, яку вдалося виявити астрономам, а також встановити її радіус і масу. Результати науковців оприлюднив журнал Astronomy & Astrophysics.

Докладніше:

Відстеження походження рідкісних космічних вибухів

22 листопада 2022

Астрономи створили найповніший натепер каталог місць коротких спалахів гамма-випромінювання.

 

 

Короткі спалахи гамма-випромінювання (gamma-ray bursts, GRBs) — це одні з найпотужніших і найяскравіших космічних вибухів. Незважаючи на це, лише кілька таких спалахів щороку виявляють науковці за допомогою космічних апаратів, що обертаються навколо Землі.

 

Тепер у двох статтях в The Astrophysical Journal астрономи опублікували результати найбільшого досі дослідження середовищ і умов, які спричиняють ці потужні вибухи. Отримані результати забезпечують нову основу для тлумачення походження такого явища.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ікаунієкс Яніс (28.IV.1912 — 27.IV.1969)

 Ikauniieks

 

Латвійський астроном Яніс Ікаунієкс народився 28 квітня 1912 р. у Ризі. Закінчивши (1937) Латвійський університет, до 1944 р. працював учителем в школі, а далі навчався в аспірантурі Московського університету й одночасно був викладачем в в Латвійському університеті. У 1946 р. ініціював створення сектора астрономії в Інституті фізики і математики Академії наук (АН) Латвійської РСР. Цей сектор згодом виріс у Радіоастрофізічну обсерваторію АН Латвійської РСР (тепер — обсерваторія Балдоне), яку Ікаунієкс очолював до кінця життя.

 

Наукові інтереси Яніса Ікаунієкса — зорі (червоні гіганти). Дослідив просторовий розподіл і кінематичні характеристики червоних гігантів. Очолював фотометричні дослідження червоних зір, керував роботою зі створення каталогу їхніх власних рухів.

 

Багато уваги приділяв науково-популяризаторській роботі. Ініціював створення Ризького відділення Всесоюзного Астрономічно-геодезичного товариства (у 1947—1961 рр. його перший очільник). Був (1958—1969)  першим відповідальним редактором квартальника «Зоряне небо» — одного з перших астрономічного науково-популярного видання в колишньому Радянському Союзі.

 

На честь науковця названо астероїд 284984 Ікаунієкс.

 

Яніс Ікаунієкс помер 27 квітня 1969 р. у м. Рига (Латвія) й похований на території створеної ним Балдонської обсерваторії неподалік від павільйону телескопа Шмідта.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1