Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ікаунієкс Яніс (28.IV.1912 — 27.IV.1969)

 Ikauniieks

 

Латвійський астроном Яніс Ікаунієкс народився 28 квітня 1912 р. у Ризі. Закінчивши (1937) Латвійський університет, до 1944 р. працював учителем в школі, а далі навчався в аспірантурі Московського університету й одночасно був викладачем в в Латвійському університеті. У 1946 р. ініціював створення сектора астрономії в Інституті фізики і математики Академії наук (АН) Латвійської РСР. Цей сектор згодом виріс у Радіоастрофізічну обсерваторію АН Латвійської РСР (тепер — обсерваторія Балдоне), яку Ікаунієкс очолював до кінця життя.

 

Наукові інтереси Яніса Ікаунієкса — зорі (червоні гіганти). Дослідив просторовий розподіл і кінематичні характеристики червоних гігантів. Очолював фотометричні дослідження червоних зір, керував роботою зі створення каталогу їхніх власних рухів.

 

Багато уваги приділяв науково-популяризаторській роботі. Ініціював створення Ризького відділення Всесоюзного Астрономічно-геодезичного товариства (у 1947—1961 рр. його перший очільник). Був (1958—1969)  першим відповідальним редактором квартальника «Зоряне небо» — одного з перших астрономічного науково-популярного видання в колишньому Радянському Союзі.

 

На честь науковця названо астероїд 284984 Ікаунієкс.

 

Яніс Ікаунієкс помер 27 квітня 1969 р. у м. Рига (Латвія) й похований на території створеної ним Балдонської обсерваторії неподалік від павільйону телескопа Шмідта.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1