Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Хаґіхара Юсуке (28.III.1897 — 29.I.1979)

 Khagikhara

 

Японський астроном Юсуке Хаґіхара народився 28 березня 1897 р. у м. Осака. Здобув (1921) вищу освіту в Токійському університеті. Далі вивчав астрономію в Кембриджському університеті (1923—1925) в Артура Еддінґтона, у Парижі й Ґеттінґені (1925), а також у Гарвардському університеті (1928—1929). Протягом 1921—1957 років працював у Токійському університеті (у 1935—1957 рр. — професор астрономії, з 1957 р. — почесний професор). У 1946—1957 роках очолював університетську обсерваторію (відновив зруйновану під час другої світової війни обсерваторію, модернізував устаткування, реорганізував службу часу, створив корональну станцію в Норикурі, встановив радіоастрономічну апаратуру). Упродовж 1957—1960 рр. — професор університету Тохоку (місто Сендай). Президент (1960—1964) університетув м. Уцуномія.

 

Галузь наукових інтересів Юсуки Хаґіхари — небесна механіка, теоретична астрофізика. Досліджував проблеми вікових збурень і стійкості руху природних і штучних супутників небесних тіл, лібраційні явища в рухах планет і супутників, резонансні явища в русі астероїдів. Істотно розвинув запропоновану Кійоцуґу Хіраяма класифікацію орбіт астероїдів. Розглянув багато питань теорії планетарних туманностей (перенесення випромінювання і променисту рівновагу в них, розподіл температури в туманності тощо). Виконав дослідження з теорії астрономічної рефракції. Низка робіт присвячена загальній теорії відносності та космології.

 

У 1961—1967 рр. — віце-президент Міжнародного астрономічного союзу. На честь науковця названо астероїд 1971 Хаґіхара.

 

Юсуке Хаґіхара помер 29 січня 1979 р. у м. Токіо (Японія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1