Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Система із шести екзопланет з ритмічним рухом кидає виклик теоріям формування планет

25 січня 2021

 

За допомогою кількох телескопів, зокрема Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (Very Large Telescope European Southern Observatory, VLT ESO), астрономи виявили систему, що складається з шести екзопланет. П’ять з них обертаються навколо своєї центральної зорі в рідкісному резонансі. Дослідники вважають, що система може надати важливі підказки про те, як формуються та еволюціонують планети (і в Сонячній системі також).

Докладніше:

Магнітні хвилі дають змогу пояснити таємницю зовнішнього шару Сонця

23 січня 2021

Надзвичайно гарячий зовнішній шар атмосфери Сонця, корона, має зовсім інший хімічний склад, ніж холодніші внутрішні шари, і причина цього бентежить науковців десятиліттями. Одне з пояснень полягає в тому, що в середньому шарі (хромосфері) магнітні хвилі спричиняють розподіл сонячної плазми на різні компоненти. У корону проникають лише іони, а нейтральні частинки залишаються в нижчому шарі. Цей процес приводить до накопичення таких елементів, як залізо, кремній та магній у зовнішній атмосфері нашої зорі.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Хаґіхара Юсуке (28.III.1897 — 29.I.1979)

 Khagikhara

 

Японський астроном Юсуке Хаґіхара народився 28 березня 1897 р. у м. Осака. Здобув (1921) вищу освіту в Токійському університеті. Далі вивчав астрономію в Кембриджському університеті (1923—1925) в Артура Еддінґтона, у Парижі й Ґеттінґені (1925), а також у Гарвардському університеті (1928—1929). Протягом 1921—1957 років працював у Токійському університеті (у 1935—1957 рр. — професор астрономії, з 1957 р. — почесний професор). У 1946—1957 роках очолював університетську обсерваторію (відновив зруйновану під час другої світової війни обсерваторію, модернізував устаткування, реорганізував службу часу, створив корональну станцію в Норикурі, встановив радіоастрономічну апаратуру). Упродовж 1957—1960 рр. — професор університету Тохоку (місто Сендай). Президент (1960—1964) університетув м. Уцуномія.

 

Галузь наукових інтересів Юсуки Хаґіхари — небесна механіка, теоретична астрофізика. Досліджував проблеми вікових збурень і стійкості руху природних і штучних супутників небесних тіл, лібраційні явища в рухах планет і супутників, резонансні явища в русі астероїдів. Істотно розвинув запропоновану Кійоцуґу Хіраяма класифікацію орбіт астероїдів. Розглянув багато питань теорії планетарних туманностей (перенесення випромінювання і променисту рівновагу в них, розподіл температури в туманності тощо). Виконав дослідження з теорії астрономічної рефракції. Низка робіт присвячена загальній теорії відносності та космології.

 

У 1961—1967 рр. — віце-президент Міжнародного астрономічного союзу. На честь науковця названо астероїд 1971 Хаґіхара.

 

Юсуке Хаґіхара помер 29 січня 1979 р. у м. Токіо (Японія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1