Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Два сонячні зонди та один великий телескоп змінять наші уявлення про Сонце

11 лютого 2020

Для геліофізиків завжди сонячно, але особливо в ці дні (йдеться про початок 2020-го року, коли став до ладу новий наземний сонячний телескоп і стартувала нова космічна місія з вивчення Сонця — Ред).

 

 

Космічний зонд Solar Orbiter («Штучний супутник Сонця»), створений у співпраці між Європейським космічним агентством та NASA, стартував 10 лютого 2020 року, менше ніж за два тижні після першого оприлюднення зображень Сонця, отриманих за допомогою нового великого сонячного телескопа. На цих зображеннях поверхню нашої зорі видно так докладно, як її ще ніколи людство не бачило. У день оприлюднення знімків Сонця, 29 січня, космічний апарат NASA Parker Solar Probe («Сонячний зонд Паркер») пройшов повз Сонце на найближчій досі відстані. Мінімальної відстані до світила він досягне в грудні 2024 року.

Докладніше:

ALMA зафіксувала красивий наслідок сутички двох зір

05 лютого 2020

Астрономи, які виконували спостереження за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) — в її експлуатації на умовах партнерства бере участь Європейська південна обсерваторія (European Southern ObservatoryESO), помітили газову хмару, появу якої спричинила взаємодія двох зір. Одна збільшилась в розмірах настільки, що стала поглинати іншу. Натомість ця зоря почала рухатися по спіралі назустріч своєму компаньйону, зриваючи його зовнішні шари.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Хіраяма Кійоцуґу (13.X.1874 — 8.IV.1943)

 

Khiraiama 

Японський астроном Кійоцуґу Хіраяма народився 13 жовтня 1874 р. у м. Сендай (префектура Міяґі). Здобувши (1896) вищу освіту в Токійському університеті, працював у ньому (з 1919 р. — професор).

 

Галузь наукових інтересів Кійоцуґу Хіраями — небесна механіка. Виконав (1915—1919) за пропозицією Ернеста Брауна статистичне дослідження орбіт астероїдів. Застосував теорію вікових збурень Лапласа—Лагранжа для розбиття орбіт астероїдів на групи. Виявив п’ять груп астероїдів, що мають схожі параметри орбіт (назвав ці групи сімействами) і припустив, що члени кожного з них утворилися в результаті розпаду одного великого тіла. Інші роботи присвячені вивченню змін широти, теорії зоряної змінності, історії астрономії на Сході.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці (також на честь Шина Хіраями), астероїд 1999 Хіраяма.

 

Кійоцуґу Хіраяма помер 8 квітня 1943 р. у Токіо.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1