Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Величезне злиття: дослідження виявило докази походження надмасивної чорної діри в центрі Галактики

07 вересня 2024

 

Походження надмасивних чорних дір, маса яких у мільйон разів перевищує масу Сонця і які містяться в центрі більшості галактик, залишається однією з найбільших космічних таємниць.

 

Тепер дослідники з Центру астрофізики Невади (NCfA) при Університеті Невади в Лас-Веґасі (UniversityofNevada, LasVegas; UNLV) виявили переконливі докази того, що надмасивна чорна діра в центрі нашої галактики Молочний Шлях, відома як Стрілець A* (SgrA*), ймовірно, є результатом космічного злиття.

Докладніше:

Суперкомп’ютерне моделювання пояснює рентгенівське випромінювання чорних дір

24 серпня 2024

Дослідники з Гельсінського університету досягли успіху в тому, чого прагнули з 1970-х років: пояснили рентгенівське випромінювання з навколишнього середовища чорної діри.

 

 

Завдяки докладному суперкомп’ютерному моделюванню, дослідники з Гельсінського університету змоделювали взаємодію між випромінюванням, плазмою та магнітними полями навколо чорних дір. Було виявлено, що хаотичні рухи, або турбулентність, спричинені магнітними полями, нагрівають локальну плазму і змушують її випромінювати.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Хіраяма Кійоцуґу (13.X.1874 — 8.IV.1943)

 

Khiraiama 

Японський астроном Кійоцуґу Хіраяма народився 13 жовтня 1874 р. у м. Сендай (префектура Міяґі). Здобувши (1896) вищу освіту в Токійському університеті, працював у ньому (з 1919 р. — професор).

 

Галузь наукових інтересів Кійоцуґу Хіраями — небесна механіка. Виконав (1915—1919) за пропозицією Ернеста Брауна статистичне дослідження орбіт астероїдів. Застосував теорію вікових збурень Лапласа—Лагранжа для розбиття орбіт астероїдів на групи. Виявив п’ять груп астероїдів, що мають схожі параметри орбіт (назвав ці групи сімействами) і припустив, що члени кожного з них утворилися в результаті розпаду одного великого тіла. Інші роботи присвячені вивченню змін широти, теорії зоряної змінності, історії астрономії на Сході.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці (також на честь Шина Хіраями), астероїд 1999 Хіраяма.

 

Кійоцуґу Хіраяма помер 8 квітня 1943 р. у Токіо.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1