Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Система із шести екзопланет з ритмічним рухом кидає виклик теоріям формування планет

25 січня 2021

 

За допомогою кількох телескопів, зокрема Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (Very Large Telescope European Southern Observatory, VLT ESO), астрономи виявили систему, що складається з шести екзопланет. П’ять з них обертаються навколо своєї центральної зорі в рідкісному резонансі. Дослідники вважають, що система може надати важливі підказки про те, як формуються та еволюціонують планети (і в Сонячній системі також).

Докладніше:

Магнітні хвилі дають змогу пояснити таємницю зовнішнього шару Сонця

23 січня 2021

Надзвичайно гарячий зовнішній шар атмосфери Сонця, корона, має зовсім інший хімічний склад, ніж холодніші внутрішні шари, і причина цього бентежить науковців десятиліттями. Одне з пояснень полягає в тому, що в середньому шарі (хромосфері) магнітні хвилі спричиняють розподіл сонячної плазми на різні компоненти. У корону проникають лише іони, а нейтральні частинки залишаються в нижчому шарі. Цей процес приводить до накопичення таких елементів, як залізо, кремній та магній у зовнішній атмосфері нашої зорі.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Хіраяма Кійоцуґу (13.X.1874 — 8.IV.1943)

 

Khiraiama 

Японський астроном Кійоцуґу Хіраяма народився 13 жовтня 1874 р. у м. Сендай (префектура Міяґі). Здобувши (1896) вищу освіту в Токійському університеті, працював у ньому (з 1919 р. — професор).

 

Галузь наукових інтересів Кійоцуґу Хіраями — небесна механіка. Виконав (1915—1919) за пропозицією Ернеста Брауна статистичне дослідження орбіт астероїдів. Застосував теорію вікових збурень Лапласа—Лагранжа для розбиття орбіт астероїдів на групи. Виявив п’ять груп астероїдів, що мають схожі параметри орбіт (назвав ці групи сімействами) і припустив, що члени кожного з них утворилися в результаті розпаду одного великого тіла. Інші роботи присвячені вивченню змін широти, теорії зоряної змінності, історії астрономії на Сході.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці (також на честь Шина Хіраями), астероїд 1999 Хіраяма.

 

Кійоцуґу Хіраяма помер 8 квітня 1943 р. у Токіо.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1