Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Розв’язок астрофізичної проблеми пов’язує темну матерію та надмасивні чорні діри

24 липня 2024

Нове дослідження, можливо, виявило зв’язок між надмасивними чорними дірами та частинками темної матерії, що могло б вирішити проблему, яка десятиліттями турбувала астрофізиків: «проблему останнього парсека».

 

 

Торік міжнародна група дослідників виявила фоновий «гул» гравітаційних хвиль. Вони припустили, що цей фоновий сигнал виходить від мільйонів пар надмасивних чорних дір, що зливаються.

 

Надмасивні чорні діри в сотні тисяч до мільярдів разів більші за масою, ніж Сонце. Але теорія вказує на те, що такі злиття між парами надмасивних чорних дір не мають відбутися. Оскільки спостерігати такі об’єкти надзвичайно важко, астрофізикам доводиться покладатися на теоретичне моделювання, щоб зрозуміти динаміку пар чорних дір.

Read more

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Пошук інформації на порталі

 

Кірквуд Деніел (27.IX.1814 — 11.VI.1895)

 

Kirkvud 

Американський астроном Деніел Кірквуд народився 27 вересня 1814 р. в окрузі Гарфорд (шт. Меріленд). Вищу освіту здобув у Єркській академії. Протягом 1843—1849 рр. викладав математику в Ланкастерській вищій школі (шт. Пенсильванія), У 1851—1856 рр. — професор математики коледжу в Делавері. Упродовж 1856—1865 рр. і 1867—1886 рр. — професор математики й астрономії в Індіанському університеті. З 1891 р. викладав у Стенфордському університеті.

 

Галузь наукових інтересів Деніела Кірквуда — малі тіла Сонячної системи. Виявив (1857) провали в розподілі середніх відстаней астероїдів від Сонця (ці провали називають — люки або провали Кирквуда). Першим розглянув зв’язок комет з метеоритами (1861) і астероїдами (1866). Виділив (1892) 32 групи астероїдів з близькими орбітами. Показав, що небулярна гіпотеза П’єра Лапласа не пояснює багато особливості Сонячної системи.

 

На честь науковця названо (окрім люків Кірквуда) кратер на Місяці, астероїд 1578 Кірквуд.

 

Деніел Кірквуд помер 11 червня 1895 р. у м. Ріверсайд (шт. Каліфорнія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1