Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Коперник Микола (19.II.1473 — 24.V.1543)

 

Kopernyk 

Польський астроном Микола Коперник народився 19 лютого 1473 р. в Торуні. Навчався в Краківському університеті, а також в кількох італійських університетах. У 24-літньому віці обійняв посаду каноніка (серед предків Коперника були єпіскопи).

 

Глибоко вивчив стародавню астрономію, зокрема «Альмагест» Птолемея. Високо оцінюючи систему світу Птолемея як видатне досягнення античної астрономії, переконався в її неспроможності. Розробив геліоцентричну систему світу, згідно з якою —Земля й інші планети обертаються навколо Сонця. А закономірності рухів планет, їх прямі і зворотні рухи, що здавалися раніше загадковими, випадковими, одержали в його системі просте пояснення. У шести книгах, із яких складається твір «Про обертання небесних сфер», відвів значне місце розрахункам, а також докладно проілюстрував позитивні моменти своєї теорії. Перші відтиски книги побачили світло в травні 1543 року, саме в ті дні, коли 70-літній автор був уже при смерті.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 1322 Коперник.

 

Микола Коперник помер 24 травня 1543 р. у м. Фромборк.

 

Докладніше про Миколу Коперника

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1