Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Коперник Микола (19.II.1473 — 24.V.1543)

 

Kopernyk 

Польський астроном Микола Коперник народився 19 лютого 1473 р. в Торуні. Навчався в Краківському університеті, а також в кількох італійських університетах. У 24-літньому віці обійняв посаду каноніка (серед предків Коперника були єпіскопи).

 

Глибоко вивчив стародавню астрономію, зокрема «Альмагест» Птолемея. Високо оцінюючи систему світу Птолемея як видатне досягнення античної астрономії, переконався в її неспроможності. Розробив геліоцентричну систему світу, згідно з якою —Земля й інші планети обертаються навколо Сонця. А закономірності рухів планет, їх прямі і зворотні рухи, що здавалися раніше загадковими, випадковими, одержали в його системі просте пояснення. У шести книгах, із яких складається твір «Про обертання небесних сфер», відвів значне місце розрахункам, а також докладно проілюстрував позитивні моменти своєї теорії. Перші відтиски книги побачили світло в травні 1543 року, саме в ті дні, коли 70-літній автор був уже при смерті.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 1322 Коперник.

 

Микола Коперник помер 24 травня 1543 р. у м. Фромборк.

 

Докладніше про Миколу Коперника

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1