Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Коперник Микола (19.II.1473 — 24.V.1543)

 

Kopernyk 

Польський астроном Микола Коперник народився 19 лютого 1473 р. в Торуні. Навчався в Краківському університеті, а також в кількох італійських університетах. У 24-літньому віці обійняв посаду каноніка (серед предків Коперника були єпіскопи).

 

Глибоко вивчив стародавню астрономію, зокрема «Альмагест» Птолемея. Високо оцінюючи систему світу Птолемея як видатне досягнення античної астрономії, переконався в її неспроможності. Розробив геліоцентричну систему світу, згідно з якою —Земля й інші планети обертаються навколо Сонця. А закономірності рухів планет, їх прямі і зворотні рухи, що здавалися раніше загадковими, випадковими, одержали в його системі просте пояснення. У шести книгах, із яких складається твір «Про обертання небесних сфер», відвів значне місце розрахункам, а також докладно проілюстрував позитивні моменти своєї теорії. Перші відтиски книги побачили світло в травні 1543 року, саме в ті дні, коли 70-літній автор був уже при смерті.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 1322 Коперник.

 

Микола Коперник помер 24 травня 1543 р. у м. Фромборк.

 

Докладніше про Миколу Коперника

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1