Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ковальський Маріан Альбертович (15.VIII.1821 — 9.VI.1884)

 

Kovalskyi 

Польський астрономМаріан Альбертович Ковальський народився 15 серпня 1821 року в Добжинь-над-Віслою (Польща). Закінчивши (1845) Петербурзький університет, стажувався протягом 1846 р. у Пулковській обсерваторії. З 1852 р. — професор Казанського університету і (з 1854 р.) директор університетської обсерваторії.

 

Галузь наукових інтересів Маріана Ковальського — небесна механіка. Розробив (1852—1856) теорію руху Нептуна з урахуванням збурень від Урана, Сатурна і Юпітера. Розвинув теорію сонячних і місячних затемнень. Запропонував зручний метод передобчислень покриття зір Місяцем. Розробив (1872) метод визначення орбіт подвійних зір. Досліджував рух Сонця. Першим висловив ідею про обертання Галактики. Уклав зоряний каталог (понад 4200 зір). Був одним із засновників Російського астрономічного товариства.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Маріан Альбертович Ковальський помер 9 червня 1884 р. у м. Казань (Росія).

 

Докладніше про Маріана Ковальського

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1