Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Леметр Жорж (17.VII.1894 — 20.VI.1966)

 Lemetr

 

Бельгійський астрофізик (астроном і математик), а також католицький священик, Жорж Леметр народився 17 липня 1894 р. у м. Шарлеруа (провінція Ено). Закінчивши (1914) єзуїтський університет у Левені, здобув фах інженера. Під час першої світової війни служив в армії, потім вивчав математику, фізику, астрономію і теологію в Лувенському університеті. У 1922 р. отримав сан абата. Продовжував вивчення астрономії в Кембриджському університеті (Англія) під керівництвом Артура Еддінґтона, а також в Гарвардському університеті й Массачусетському технологічному інституті (США). Потім був професором астрофізики, а пізніше і прикладної математики Левенського університету.

 

Галузь наукових інтересів Жоржа Леметра — космологія. Розробив (незалежно від Олександра Фрідмана) теорію (1927) згідно з якою наш Всесвіт розширюється. Інші роботи з астрофізики присвячені питанням теорії утворення зір, гравітаційного колапсу, космічним променям.

 

У 1960—1966 рр. президент Папської академії наук у Ватикані. На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1565 Леметр.

 

Жорж Леметр помер 20 червня 1966 р. у м. Левен (земля Фландрія, Бельгія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1