Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрофізики виявили в місцях формування планет великі резервуари молекул-попередників, потрібних для зародження життя

17 вересня 2021

Аналіз унікальних спектральних «відбитків пальців» речовини довкола молодих зір дав змогу виявити «значні резервуари» складних органічних молекул, що потрібні для появи життя.

 

 

Доктор Джон Айлі (John Ilee), науковий співробітник Університету Лідса, який керував дослідженням, каже, що отримані результати свідчать — основні хімічні умови, які сприяли появі життя на Землі, можуть бути значною мірою поширені в Галактиці.

Докладніше:

Газ в Молочному Шляху не такий однорідний, як досі вважали астрономи

09 вересня 2021

Щоб краще зрозуміти історію та еволюцію Молочного Шляху, астрономи вивчають суміш газів і металів, які є важливою складовою нашої галактики.

 

 

У цій суміші виділяють три основні елементи: початковий газ, що надходить ззовні Галактики, газ всередині нашої галактики, тобто міжзоряний, збагачений хімічними елементами, а також пил, який утворюється при конденсації металів, наявних у цьому газі.

 

Досі теоретичні моделі розробляли на основі припущення, що ці три елементи однорідно змішуються скрізь в Молочному Шляху і за хімічним складом та кількістю елементів ця суміш схожа на ту, що є в атмосфері Сонця, яку називають його металічністю. Тепер група астрономів з Женевського університету (University of Geneva, UNIGE) з’ясувала: ці гази змішуються не так сильно, як вважали раніше. Це відкриття сильно вплине на сучасне розуміння еволюції галактик. Зокрема доведеться змінити теоретичні моделі еволюції Молочного Шляху. Результати нового дослідження оприлюднив журнал Nature.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Літтров Йоганн Йозеф (13.III.1781 — 30.XI.1840)

 

Littrov 

Австрійський астроном Йозеф Йоганн Літтров народився 13 березня 1781 р. у містечку Бішофтайніц (Богемія, Чехія). Вищу освіту здобув (1803) в Карловому університеті в Празі. Потім працював домашнім вчителем. Математику й астрономію опанував самотужки. Протягом 1806—1807 рр. — позаштатний астроном Віденської обсерваторії. У 1807—1809 рр. очолював кафедру астрономії і обсерваторію Краківського університету. 1809 р. переїхав до Росії. З 1810 р. — професор Казанського університету (під його керівництвом у 1814 р. було побудовано невелику університетську обсерваторію). 1816 р. повернувся до Австрії, працював в обсерваторії в Офені. З 1819 р. і до кінця життя — директор Віденської обсерваторії.

 

Галузь наукових інтересів Йозефа Літтрова — астрометрія, небесна механіка. Виконував систематичні спостереження планет, астероїдів, комет і метеорів. Був відомим популяризатором астрономії (його твір «Таємниці неба» (1834—1836) — найкращий і найповніший для свого часу популярний виклад астрономії).

 

Йозеф Йоганн Літтров помер 30 листопада 1840 р. у Відні (Австрія).

 

Докладніше про Йозефа Літтрова

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1