Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Літтров Йоганн Йозеф (13.III.1781 — 30.XI.1840)

 

Littrov 

Австрійський астроном Йозеф Йоганн Літтров народився 13 березня 1781 р. у містечку Бішофтайніц (Богемія, Чехія). Вищу освіту здобув (1803) в Карловому університеті в Празі. Потім працював домашнім вчителем. Математику й астрономію опанував самотужки. Протягом 1806—1807 рр. — позаштатний астроном Віденської обсерваторії. У 1807—1809 рр. очолював кафедру астрономії і обсерваторію Краківського університету. 1809 р. переїхав до Росії. З 1810 р. — професор Казанського університету (під його керівництвом у 1814 р. було побудовано невелику університетську обсерваторію). 1816 р. повернувся до Австрії, працював в обсерваторії в Офені. З 1819 р. і до кінця життя — директор Віденської обсерваторії.

 

Галузь наукових інтересів Йозефа Літтрова — астрометрія, небесна механіка. Виконував систематичні спостереження планет, астероїдів, комет і метеорів. Був відомим популяризатором астрономії (його твір «Таємниці неба» (1834—1836) — найкращий і найповніший для свого часу популярний виклад астрономії).

 

Йозеф Йоганн Літтров помер 30 листопада 1840 р. у Відні (Австрія).

 

Докладніше про Йозефа Літтрова

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1