Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Людендорф Ганс Вільгельм Фрідріх (26.V.1873 — 26.VI.1941)

 

 

Німецький астроном Фрідріх Вільгельм Ганс Людендорф народився 26 травня 1873 р. у Тунові (нині Дуново, Померанія). Здобувши освіту з фізики, математики й астрономії в Берліні, став (1897) до роботи асистентом в обсерваторії Гамбурга. З 1898 р. працював у Потсдамській обсерваторії (у 1921―1938 рр. — директор).

 

Галузь наукових інтересів Фрідріха Людендорфа ― Сонце, спектрально подвійні й змінні зорі. Отримав (разом з Г. Ебергардом) кілька тисяч спектрограм спектрально подвійних зір і з їхньою допомогою обчислив орбіти цих зір і визначив їхні маси. Встановив затемнювану природу унікальної системи ε Візничого і знайшов її період (27 років). Запропонував (1924) систему класифікації змінних зір за їхніми кривими блиску (в системі розрізняли десять типів змінних). Знайшов зв’язок між формою корони і рівнем активності Сонця.

 

Цікавився історією астрономії, зокрема епохи Ренесансу. Вивчав (у 1930-і р.) астрономічні знання стародавніх майя. З’ясував астрономічний зміст багатьох написів майя, показав, що майя вміли передбачати моменти затемнень і знали синодичний і сидеричний періоди обертання планет.

 

Тричі очолював Німецьке астрономічне товариство.

 

Фрідріх Вільгельм Ганс Людендорф помер 26 червня 1941 р. у Потсдамі (Німеччина).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1