Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Лівітт Суон Генрієтта (4.VII.1868 — 12.XII.1921)

 

Livitt 

Американський астроном Генрієтта Суон Лівітт народилася 4 липня 1868 р. у м. Ланкастер (шт. Массачусетс). Вищу освіту здобула (1892) у Редкліффскькому коледжі. Хоча через важку хворобу майже втратила слух, але це не завадило їй влаштуватися (1893) в обсерваторію Гарвардського коледжу, де отримала посаду асистента професора астрономії Едварда Пікерінґа.

 

З 1902 р. упорядковувала каталог фотопластинок із зображеннями зір, визначаючи їх блиск у зоряних величинах. Відкрила понад 2400 змінних зір (переважно в Магелланових Хмарах на основі знімків, отриманих в Арекіпській обсерваторії в Перу — нині це обсерваторія Бойдена, що розміщена в Південно-Африканській Республіці). Знайшла (1912) залежність між світністю і періодом її зміни в змінних зір (цефеїд). Ця залежність дозволяє вимірювати галактичні й позагалактичні відстані. Разом з Едвардом Пікерінгом виконала фотометрію зір Північного Полярного ряду для встановлення фотометричного стандарту.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 5383 Лівітт.

 

Генрієтта Суон Лівітт померла 12 грудня 1921 р. у Кембриджі (шт. Массачусетс).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1