Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Лівітт Суон Генрієтта (4.VII.1868 — 12.XII.1921)

 

Livitt 

Американський астроном Генрієтта Суон Лівітт народилася 4 липня 1868 р. у м. Ланкастер (шт. Массачусетс). Вищу освіту здобула (1892) у Редкліффскькому коледжі. Хоча через важку хворобу майже втратила слух, але це не завадило їй влаштуватися (1893) в обсерваторію Гарвардського коледжу, де отримала посаду асистента професора астрономії Едварда Пікерінґа.

 

З 1902 р. упорядковувала каталог фотопластинок із зображеннями зір, визначаючи їх блиск у зоряних величинах. Відкрила понад 2400 змінних зір (переважно в Магелланових Хмарах на основі знімків, отриманих в Арекіпській обсерваторії в Перу — нині це обсерваторія Бойдена, що розміщена в Південно-Африканській Республіці). Знайшла (1912) залежність між світністю і періодом її зміни в змінних зір (цефеїд). Ця залежність дозволяє вимірювати галактичні й позагалактичні відстані. Разом з Едвардом Пікерінгом виконала фотометрію зір Північного Полярного ряду для встановлення фотометричного стандарту.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 5383 Лівітт.

 

Генрієтта Суон Лівітт померла 12 грудня 1921 р. у Кембриджі (шт. Массачусетс).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1