Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Кулясті скупчення з часом еволюціонують цікавими способами

30 листопада 2024

 

Кулясті зоряні скупчення — це одні з найдавніших об’єктів у Всесвіті. Ранній Всесвіт був наповнений карликовими галактиками, і цілком можливо, що кулясті скупчення є залишками цих стародавніх реліктів. Аналіз зір у скупченнях показує, що їхній вік становить 12—13 мільярдів років. У нещодавно опублікованій статті показано: кулясті скупчення є домівкою для двох різних типів зір — первісних з нормальним хімічним складом і тих, що мають незвичайно велику кількість важких елементів.

Докладніше:

Штучний інтелект і астрономія: нейронні мережі моделюють спостереження Сонця

26 листопада 2024

 

Дослідження астрономів і комп’ютерників з Інституту астрономії (Institute for Astronomy, IfA) Гавайського університету можуть кардинально змінити наше розуміння Сонця. Дослідження, яке є частиною проєкту «SPIn4D», поєднує передову сонячну астрономію з передовою інформатикою для аналізу даних найбільшого в світі наземного сонячного телескопа на вершині Галеакала (острів Мауї).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Лівітт Суон Генрієтта (4.VII.1868 — 12.XII.1921)

 

Livitt 

Американський астроном Генрієтта Суон Лівітт народилася 4 липня 1868 р. у м. Ланкастер (шт. Массачусетс). Вищу освіту здобула (1892) у Редкліффскькому коледжі. Хоча через важку хворобу майже втратила слух, але це не завадило їй влаштуватися (1893) в обсерваторію Гарвардського коледжу, де отримала посаду асистента професора астрономії Едварда Пікерінґа.

 

З 1902 р. упорядковувала каталог фотопластинок із зображеннями зір, визначаючи їх блиск у зоряних величинах. Відкрила понад 2400 змінних зір (переважно в Магелланових Хмарах на основі знімків, отриманих в Арекіпській обсерваторії в Перу — нині це обсерваторія Бойдена, що розміщена в Південно-Африканській Республіці). Знайшла (1912) залежність між світністю і періодом її зміни в змінних зір (цефеїд). Ця залежність дозволяє вимірювати галактичні й позагалактичні відстані. Разом з Едвардом Пікерінгом виконала фотометрію зір Північного Полярного ряду для встановлення фотометричного стандарту.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 5383 Лівітт.

 

Генрієтта Суон Лівітт померла 12 грудня 1921 р. у Кембриджі (шт. Массачусетс).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1