Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Лівітт Суон Генрієтта (4.VII.1868 — 12.XII.1921)

 

Livitt 

Американський астроном Генрієтта Суон Лівітт народилася 4 липня 1868 р. у м. Ланкастер (шт. Массачусетс). Вищу освіту здобула (1892) у Редкліффскькому коледжі. Хоча через важку хворобу майже втратила слух, але це не завадило їй влаштуватися (1893) в обсерваторію Гарвардського коледжу, де отримала посаду асистента професора астрономії Едварда Пікерінґа.

 

З 1902 р. упорядковувала каталог фотопластинок із зображеннями зір, визначаючи їх блиск у зоряних величинах. Відкрила понад 2400 змінних зір (переважно в Магелланових Хмарах на основі знімків, отриманих в Арекіпській обсерваторії в Перу — нині це обсерваторія Бойдена, що розміщена в Південно-Африканській Республіці). Знайшла (1912) залежність між світністю і періодом її зміни в змінних зір (цефеїд). Ця залежність дозволяє вимірювати галактичні й позагалактичні відстані. Разом з Едвардом Пікерінгом виконала фотометрію зір Північного Полярного ряду для встановлення фотометричного стандарту.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 5383 Лівітт.

 

Генрієтта Суон Лівітт померла 12 грудня 1921 р. у Кембриджі (шт. Массачусетс).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1