Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Мессьє Шарль (26.VI.1730 — 12.IV.1817)

 

Messie 

Французький астроном Шарль Мессьє народився 26 червня 1730 р. в Бадонвіллері (Франція). Зміг здобути лише початкову освіту. Яскрава комета 1744 р. з шістьма хвостами і кільцеподібне сонячне затемнення 25 липня 1748 р., напевне, підштовхнули його до занять астрономією. Коли Мессьє виповнився 21 рік він майже не мав наукових знань, але каліграфічний почерк і навички кресляра дозволили одержати роботу копіювальника в астронома Жозефа Деліля.

 

Поступово опановуючи астрономічну практику, він вів докладний щоденник спостережень небесних тіл. Ці спостереження лягли в основу майбутнього каталога небесних об’єктів, укладеного ним на допомогу «мисливцям за кометами», щоб вони не плутали їх з іншими небесними світилами. Перше видання каталога, що носить його ім’я, з’явилось в 1774 р. і містило 45 об’єктів. Серед них під першим номером (М1) — зазначена Крабоподібна туманність з сузір’я Тельця, виявлена Мессьє 12 вересня 1758 р.

 

Багато об’єктів каталога (вчений відкрив 19 комет, з яких 13 спостерігалися вперше) були відкриті самими Мессьє, але до нього також увійшли (з огляду на його повноту) точні координати багатьох об’єктів, відкритих раніше іншими вченими.

 

У 1781 р. було опубліковано остаточний варіант каталога, що містив 103 об’єкта. Це була остання його версія, над якою працював сам Мессьє. Після його смерті каталог поповнили ще 7 об’єктами, останній із них, М110 (галактика — супутник туманності Андромеди) був доданий у каталог лише в 1966 р.

 

На честь науковця названо (окрім каталогу) кратер на Місяці, астероїд 7359 Мессьє.

 

Шарль Мессьє помер 12 квітня 1817 р. у Парижі.

 

Докладніше про Шарля Мессьє

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1