Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Мессьє Шарль (26.VI.1730 — 12.IV.1817)

 

Messie 

Французький астроном Шарль Мессьє народився 26 червня 1730 р. в Бадонвіллері (Франція). Зміг здобути лише початкову освіту. Яскрава комета 1744 р. з шістьма хвостами і кільцеподібне сонячне затемнення 25 липня 1748 р., напевне, підштовхнули його до занять астрономією. Коли Мессьє виповнився 21 рік він майже не мав наукових знань, але каліграфічний почерк і навички кресляра дозволили одержати роботу копіювальника в астронома Жозефа Деліля.

 

Поступово опановуючи астрономічну практику, він вів докладний щоденник спостережень небесних тіл. Ці спостереження лягли в основу майбутнього каталога небесних об’єктів, укладеного ним на допомогу «мисливцям за кометами», щоб вони не плутали їх з іншими небесними світилами. Перше видання каталога, що носить його ім’я, з’явилось в 1774 р. і містило 45 об’єктів. Серед них під першим номером (М1) — зазначена Крабоподібна туманність з сузір’я Тельця, виявлена Мессьє 12 вересня 1758 р.

 

Багато об’єктів каталога (вчений відкрив 19 комет, з яких 13 спостерігалися вперше) були відкриті самими Мессьє, але до нього також увійшли (з огляду на його повноту) точні координати багатьох об’єктів, відкритих раніше іншими вченими.

 

У 1781 р. було опубліковано остаточний варіант каталога, що містив 103 об’єкта. Це була остання його версія, над якою працював сам Мессьє. Після його смерті каталог поповнили ще 7 об’єктами, останній із них, М110 (галактика — супутник туманності Андромеди) був доданий у каталог лише в 1966 р.

 

На честь науковця названо (окрім каталогу) кратер на Місяці, астероїд 7359 Мессьє.

 

Шарль Мессьє помер 12 квітня 1817 р. у Парижі.

 

Докладніше про Шарля Мессьє

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1