Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ньюком Саймон (12.III.1835 — 11.VII.1909)

 

Niukomb 

Американський астроном Саймон Ньюком народився 12 березня 1835 р. в Уоллісі (Нова Шотландія, Канада). З 1853 р. мешкав у США. Здобу (1858) вищу освіту в Гарвардському університеті. Протягом 1858—1861 рр. працював у Ефемеридному бюро в Кембриджі. З 1861 р. до 1877 р. — співробітник Морської обсерваторії у Вашингтоні і професор математики Морської академії. Упродовж 1877—1897 рр. очолював обчислювальне бюро американського морського щорічника. Протягом 1884—1894 рр. — професор математики і астрономії університету Джона Гопкінса.

 

Галузь наукових інтересів Саймона Ньюкома — небесна механіка, астрометрія, навігаційна астрономія. Виконав фундаментальні дослідження руху планет (розробив теорію руху Нептуна й склав таблиці руху планет на основі наново обчислених астрономічних сталих). Удосконалив теорії руху Місяця. Зібрав і обробив усі спостереження Місяця починаючи з найдавніших часів. Побудував фундаментальну систему зоряних положень, створивши фундаментальний каталог (містить дані про 1597 опорних зір) на основі спостережень 21 обсерваторії. Разом з А. Майкельсоном визначив швидкість світла методом Фізо. Був популяризатором астрономії.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 855 Ньюкомбія.

 

Саймон Ньюком помер 11 липня 1909 р. у Вашингтоні (США).

 

Докладніше про Саймона Ньюкома

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1