Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Паннекук Антон (2.I.1873 — 28.IV.1960)

 

Pannekuk 

Нідерландський астроном Антон Паннекук народився 2 січня 1873 р. у м. Ваасен. Цікавився астрономією з дитячих років. Здобувши (1895) вищу освіту в Лейденському університеті, став до роботи в місцевій обсерваторії. Потім працював у Берліні шкільним вчителем, викладачем хімії. З 1925 р. — професор Амстердамського університету. Заснував (1925) в цьому університеті Астрономічний інститут і був його директором до 1946 року.

 

Галузь наукових інтересів Антона Паннекука — Галактика, зоряні атмосфери, історія астрономії. Розробив (1920) метод визначення відстаней до темних туманностей за підрахунками зір. Одним з перших (1922) досліджував іонізацію в зоряних атмосферах і теоретичні інтенсивності спектральних ліній (1931). Здійснив (1926) експедицію на острів Ява для складання карти сузір’їв Південної півкулі.

 

Виконав (1928) разом з Марселем Міннартом перший кількісний аналіз спектра сонячного спалаху. Запропонував метод чисельного рішення рівнянь переносу для різних моделей атмосфери. Розробив (1935) теоретичні основи методу визначення електронної густини в атмосферах зір.

 

Автор відомої серед професіоналів і аматорів книги з історії астрономії. На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 2378 Паннекук, Астрономічний інститут Амстердамського університету.

 

Антон Паннекук помер 28 квітня 1960 р. у м. Ваґенінґен (Нідерланди).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1