Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Уперше визначено глобальне магнітне поле сонячної корони

09 серпня 2020

Міжнародна група геліофізиків, серед яких науковці з Нортумбрійського університету в Ньюкасл-апон-Тайні (Велика Британія), дослідники з Пекінського університету в Китаї та Національного центру атмосферних досліджень (National Center for Atmospheric Research, NCAR) США, нещодавно вперше виміряла глобальне магнітне поле зовнішнього шару атмосфери Сонця — корони. Результати дослідження оприлюднив журнал Science.

Докладніше:

Телескоп Європейської південної обсерваторії отримав перше зображення планетної системи біля зорі, схожої на Сонце

22 липня 2020

Дуже великий телескоп (Very LargeTelescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) отримав перше в історії зображення молодої зорі, схожої на Сонце, в супроводі двох великих екзопланет. Зображення систем з кількома екзопланетами дуже рідкісні, й астрономи досі ніколи прямо не спостерігали більше однієї планети, яка обертається навколо зорі, схожої на Сонце. Спостереження можуть допомогти астрономам зрозуміти, як формувалися та еволюціонували планети в Сонячній системі.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Пейн-Ґапошкіна Гелена Сесілія (10.V.1900 — 7.XII.1979)

 

Pein Gaposhkina 

Американський астроном Сесілія Гелена Пейн-Ґапошкіна народилася 10 травня 1900 р. у м. Вендоувер (Англія). Здобула вищу освіту (1923) в Кембриджському університеті. З 1923 р. мешкала в США і працювала в Гарвардському університеті й Гарвардській обсерваторії (перша жінка, яка отримала звання професора і очолила кафедру (1956) в Гарвардському університеті).

 

Галузь наукових інтересів Сесілії Пейн-Ґапошкіної — зорі. Уперше (1925) розглянула фізичні умови в атмосферах зір шляхом порівняння спостережуваних інтенсивностей ліній в спектрах зір різних спектральних класів з інтенсивностями, розрахованими теоретично (на основі теорії, розробленої М. Саха, А. Фаулером, Е.А. Мілном та іншими). Побудувала першу шкалу температур, визначила хімічний склад зоряних атмосфер. Встановила, що відносний вміст елементів у більшості зір однаковий і не відрізняється від спостережуваного на Сонці.

 

Разом зі своїм чоловіком С.І. Ґапошкіним організувала (на початку 1930-х років) у Гарвардській обсерваторії масштабне вивчення різних характеристик змінних зір з платівок гарвардської колекції.

 

На честь науковця названо астероїд 2039 Пейн-Гапошкіна.

 

Сесілія Гелена Пейн-Ґапошкіна померла 7 грудня 1979 р. у м. Кембридж (штат Массачусетс).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1