Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Пейн-Ґапошкіна Гелена Сесілія (10.V.1900 — 7.XII.1979)

 

Pein Gaposhkina 

Американський астроном Сесілія Гелена Пейн-Ґапошкіна народилася 10 травня 1900 р. у м. Вендоувер (Англія). Здобула вищу освіту (1923) в Кембриджському університеті. З 1923 р. мешкала в США і працювала в Гарвардському університеті й Гарвардській обсерваторії (перша жінка, яка отримала звання професора і очолила кафедру (1956) в Гарвардському університеті).

 

Галузь наукових інтересів Сесілії Пейн-Ґапошкіної — зорі. Уперше (1925) розглянула фізичні умови в атмосферах зір шляхом порівняння спостережуваних інтенсивностей ліній в спектрах зір різних спектральних класів з інтенсивностями, розрахованими теоретично (на основі теорії, розробленої М. Саха, А. Фаулером, Е.А. Мілном та іншими). Побудувала першу шкалу температур, визначила хімічний склад зоряних атмосфер. Встановила, що відносний вміст елементів у більшості зір однаковий і не відрізняється від спостережуваного на Сонці.

 

Разом зі своїм чоловіком С.І. Ґапошкіним організувала (на початку 1930-х років) у Гарвардській обсерваторії масштабне вивчення різних характеристик змінних зір з платівок гарвардської колекції.

 

На честь науковця названо астероїд 2039 Пейн-Гапошкіна.

 

Сесілія Гелена Пейн-Ґапошкіна померла 7 грудня 1979 р. у м. Кембридж (штат Массачусетс).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1