Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Телескоп NICER дав змогу виміряти розміри нейтронних зір з високою точністю

18 квітня 2021

 

Матерія всередині нейтронних зір, щільних залишків після вибуху масивних зір, перебуває в найбільш незвичному стані, який можуть виміряти науковці. Тепер завдяки даним, отриманим за допомогою рентгенівського телескопа «Зонд для дослідження внутрішньої будови нейтронних зір» (Neutron star Interior Composition Explorer, NICER), який встановлено на Міжнародній космічній станції, вчені виявили: ця таємнича речовина стискається не так сильно, ніж передбачали деякі фізики.

Докладніше:

У далеких галактиках, що зливаються, виявлено подвійні надмасивні чорні діри

09 квітня 2021

 

За допомогою Космічного телескопа імені Габбла і космічного зонда «Гея» астрономи відкрили дві пари квазарів у далекому Всесвіті, що лежать близько один біля одного. Подальші спостереження методом спектроскопії, виконані на телескопі Джеміні північ (Gemini North), дали змогу побачити окремо кожен квазар в одній з цих далеких пар. Відстань між квазарами найменша, ніж в будь-якій іншій парі квазарів, виявлених так далеко від Землі. Це відкриття є вагомим доказом існування подвійних надмасивних чорних дір, а також важливим з огляду на розумінням злиття галактик у ранньому Всесвіті.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Пейн-Ґапошкіна Гелена Сесілія (10.V.1900 — 7.XII.1979)

 

Pein Gaposhkina 

Американський астроном Сесілія Гелена Пейн-Ґапошкіна народилася 10 травня 1900 р. у м. Вендоувер (Англія). Здобула вищу освіту (1923) в Кембриджському університеті. З 1923 р. мешкала в США і працювала в Гарвардському університеті й Гарвардській обсерваторії (перша жінка, яка отримала звання професора і очолила кафедру (1956) в Гарвардському університеті).

 

Галузь наукових інтересів Сесілії Пейн-Ґапошкіної — зорі. Уперше (1925) розглянула фізичні умови в атмосферах зір шляхом порівняння спостережуваних інтенсивностей ліній в спектрах зір різних спектральних класів з інтенсивностями, розрахованими теоретично (на основі теорії, розробленої М. Саха, А. Фаулером, Е.А. Мілном та іншими). Побудувала першу шкалу температур, визначила хімічний склад зоряних атмосфер. Встановила, що відносний вміст елементів у більшості зір однаковий і не відрізняється від спостережуваного на Сонці.

 

Разом зі своїм чоловіком С.І. Ґапошкіним організувала (на початку 1930-х років) у Гарвардській обсерваторії масштабне вивчення різних характеристик змінних зір з платівок гарвардської колекції.

 

На честь науковця названо астероїд 2039 Пейн-Гапошкіна.

 

Сесілія Гелена Пейн-Ґапошкіна померла 7 грудня 1979 р. у м. Кембридж (штат Массачусетс).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1