Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Телескоп Європейської південної обсерваторії бачить ознаки формування планети

20 травня 2020

Спостереження, виконані за допомогою Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (Very Large Telescope the European Southern Observatory, VLT ESO), дали змогу отримати чіткі ознаки народження планетної системи. Навколо молодої зорі АБ Візничого (AB Aurigae) міститься щільний газопиловий диск в якому астрономи помітили спіралеподібну структуру із «завитком», що позначає місце, де може формуватися планета. Спостережувана особливість може бути першим прямим свідченням появи нової планети.

Докладніше:

Гарячі зорі вкриті великими магнітними плямами

30 листопада -0001

Астрономи, які працювали з телескопами Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), виявили на поверхні дуже гарячих зір у зоряних скупченнях величезні плями з магнітним полем. Окрім таких плям, у деяких з цих зір також виявлено надзвичайні події — вибухоподібні спалахи під час яких виділяється в кілька мільйонів разів більше енергії, ніж у процесі схожих вивержень на Сонці. Результати досліджень, оприлюднені в журналі Nature Astronomy, допомагають астрономам краще зрозуміти ці дивовижні зорі та відчиняють двері для розв’язання інших невловимих таємниць зоряної астрономії.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Пейн-Ґапошкіна Гелена Сесілія (10.V.1900 — 7.XII.1979)

 

Pein Gaposhkina 

Американський астроном Сесілія Гелена Пейн-Ґапошкіна народилася 10 травня 1900 р. у м. Вендоувер (Англія). Здобула вищу освіту (1923) в Кембриджському університеті. З 1923 р. мешкала в США і працювала в Гарвардському університеті й Гарвардській обсерваторії (перша жінка, яка отримала звання професора і очолила кафедру (1956) в Гарвардському університеті).

 

Галузь наукових інтересів Сесілії Пейн-Ґапошкіної — зорі. Уперше (1925) розглянула фізичні умови в атмосферах зір шляхом порівняння спостережуваних інтенсивностей ліній в спектрах зір різних спектральних класів з інтенсивностями, розрахованими теоретично (на основі теорії, розробленої М. Саха, А. Фаулером, Е.А. Мілном та іншими). Побудувала першу шкалу температур, визначила хімічний склад зоряних атмосфер. Встановила, що відносний вміст елементів у більшості зір однаковий і не відрізняється від спостережуваного на Сонці.

 

Разом зі своїм чоловіком С.І. Ґапошкіним організувала (на початку 1930-х років) у Гарвардській обсерваторії масштабне вивчення різних характеристик змінних зір з платівок гарвардської колекції.

 

На честь науковця названо астероїд 2039 Пейн-Гапошкіна.

 

Сесілія Гелена Пейн-Ґапошкіна померла 7 грудня 1979 р. у м. Кембридж (штат Массачусетс).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1