Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Система із шести екзопланет з ритмічним рухом кидає виклик теоріям формування планет

25 січня 2021

 

За допомогою кількох телескопів, зокрема Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (Very Large Telescope European Southern Observatory, VLT ESO), астрономи виявили систему, що складається з шести екзопланет. П’ять з них обертаються навколо своєї центральної зорі в рідкісному резонансі. Дослідники вважають, що система може надати важливі підказки про те, як формуються та еволюціонують планети (і в Сонячній системі також).

Докладніше:

Магнітні хвилі дають змогу пояснити таємницю зовнішнього шару Сонця

23 січня 2021

Надзвичайно гарячий зовнішній шар атмосфери Сонця, корона, має зовсім інший хімічний склад, ніж холодніші внутрішні шари, і причина цього бентежить науковців десятиліттями. Одне з пояснень полягає в тому, що в середньому шарі (хромосфері) магнітні хвилі спричиняють розподіл сонячної плазми на різні компоненти. У корону проникають лише іони, а нейтральні частинки залишаються в нижчому шарі. Цей процес приводить до накопичення таких елементів, як залізо, кремній та магній у зовнішній атмосфері нашої зорі.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Піацці Джузеппе (16.VII.1746 — 22.VII.1826)

 Piatztzi

 

Італійський астроном Джузеппе Піацці народився 16 липня 1746 р. в муніципалітеті Понте-ін-Вальтелліна (Північна Італія). Здобу філософську й богословську освіту в Турині й Римі. 1780 р. переїхав на Сицилію, щоб виконувати лише астрономічні та математичні дослідження (в тому ж році став професором математики в Палермському університеті). У 1787—1788 р. відвідав Париж і Лондон для знайомства з роботою провідних європейських обсерваторій, після чого ініціював створення обсерваторії в Палермо. Вона стала до ладу в 1791 р. Піацці був на чолі цієї обсерваторії до кінця життя (у 1817—1826 роках одночасно очолював обсерваторію в Неаполі).

 

Внесок Джузеппе Піацці в астрономію: відкрив 1 січня 1801 р. перший астероїд (дав йому назву Церера); уклав два зоряних каталоги (у 1803 і 1814 роках) — перший містив координати 6748 зір, другий — 7646 зір). Окрім цього спроектував півтораметрове вертикальне коло (його виготовив в Англії Д. Рамсден), що було встановлене у Палермській обсерваторії.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1000 Піацці.

 

Джузеппе Піацці помер 22 липня 1826 р. у Неаполі.

 

Докладніше про Джузеппе Піацці

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1