Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Піацці Джузеппе (16.VII.1746 — 22.VII.1826)

 Piatztzi

 

Італійський астроном Джузеппе Піацці народився 16 липня 1746 р. в муніципалітеті Понте-ін-Вальтелліна (Північна Італія). Здобу філософську й богословську освіту в Турині й Римі. 1780 р. переїхав на Сицилію, щоб виконувати лише астрономічні та математичні дослідження (в тому ж році став професором математики в Палермському університеті). У 1787—1788 р. відвідав Париж і Лондон для знайомства з роботою провідних європейських обсерваторій, після чого ініціював створення обсерваторії в Палермо. Вона стала до ладу в 1791 р. Піацці був на чолі цієї обсерваторії до кінця життя (у 1817—1826 роках одночасно очолював обсерваторію в Неаполі).

 

Внесок Джузеппе Піацці в астрономію: відкрив 1 січня 1801 р. перший астероїд (дав йому назву Церера); уклав два зоряних каталоги (у 1803 і 1814 роках) — перший містив координати 6748 зір, другий — 7646 зір). Окрім цього спроектував півтораметрове вертикальне коло (його виготовив в Англії Д. Рамсден), що було встановлене у Палермській обсерваторії.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1000 Піацці.

 

Джузеппе Піацці помер 22 липня 1826 р. у Неаполі.

 

Докладніше про Джузеппе Піацці

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1