Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Система із шести екзопланет з ритмічним рухом кидає виклик теоріям формування планет

25 січня 2021

 

За допомогою кількох телескопів, зокрема Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (Very Large Telescope European Southern Observatory, VLT ESO), астрономи виявили систему, що складається з шести екзопланет. П’ять з них обертаються навколо своєї центральної зорі в рідкісному резонансі. Дослідники вважають, що система може надати важливі підказки про те, як формуються та еволюціонують планети (і в Сонячній системі також).

Докладніше:

Магнітні хвилі дають змогу пояснити таємницю зовнішнього шару Сонця

23 січня 2021

Надзвичайно гарячий зовнішній шар атмосфери Сонця, корона, має зовсім інший хімічний склад, ніж холодніші внутрішні шари, і причина цього бентежить науковців десятиліттями. Одне з пояснень полягає в тому, що в середньому шарі (хромосфері) магнітні хвилі спричиняють розподіл сонячної плазми на різні компоненти. У корону проникають лише іони, а нейтральні частинки залишаються в нижчому шарі. Цей процес приводить до накопичення таких елементів, як залізо, кремній та магній у зовнішній атмосфері нашої зорі.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Пласкетт Стенлі Джон (17.XI.1865 — 17.X.1941)

 

Plaskett Dzhon 

Канадський астроном Джон Стенлі Пласкетт народився 17 листопада 1865 р. у м. Гіксон (провінція Онтаріо). Здобувши вищу освіту в університеті Торонто, працював у ньому до 1903 р. Упродовж 1903—1918 рр. — в обсерваторії в Оттаві. Ініціював створення астрофізичної обсерваторії (1918) у м. Вікторія й оснащення її 72-дюймовим телескопом. Очолював Доміньйонську астрофізичну обсерваторію (м. Вікторія) протягом 1918—1935 років.

 

Галузь наукових інтересів Джона Пласкетта — зоряна спектроскопія. Упродовж багатьох років виконував програму визначення променевих швидкостей зір, результати якої допомогли відкрити обертання Галактики й визначення параметрів цього обертання. Виконав велику кількість спектральних досліджень гарячих зір класів O і B, нових зір, а також спектрально подвійних зір (відкрив у 1922 р. спектрально подвійну зоряну систему з дуже великою масою — вона отримала назву «зоря Пласкетта»).

 

Разом з Д.А. Пірсом Встановив (1938), що міжзоряний газ бере участь в галактичному обертанні. Конструював та удосконалював телескопи і спектрографи для обсерваторій США і Канади.

 

На честь науковця названо (окрім зорі Пласкетта) кратер на Місяці, астероїд № 2905 Пласкетт (також на честь його сина Гаррі Пласкетта).

 

Джон Стенлі Пласкетт помер 17 жовтня 1941 р. у м. Есквімолт (Канада).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1