Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Система із шести екзопланет з ритмічним рухом кидає виклик теоріям формування планет

25 січня 2021

 

За допомогою кількох телескопів, зокрема Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (Very Large Telescope European Southern Observatory, VLT ESO), астрономи виявили систему, що складається з шести екзопланет. П’ять з них обертаються навколо своєї центральної зорі в рідкісному резонансі. Дослідники вважають, що система може надати важливі підказки про те, як формуються та еволюціонують планети (і в Сонячній системі також).

Докладніше:

Магнітні хвилі дають змогу пояснити таємницю зовнішнього шару Сонця

23 січня 2021

Надзвичайно гарячий зовнішній шар атмосфери Сонця, корона, має зовсім інший хімічний склад, ніж холодніші внутрішні шари, і причина цього бентежить науковців десятиліттями. Одне з пояснень полягає в тому, що в середньому шарі (хромосфері) магнітні хвилі спричиняють розподіл сонячної плазми на різні компоненти. У корону проникають лише іони, а нейтральні частинки залишаються в нижчому шарі. Цей процес приводить до накопичення таких елементів, як залізо, кремній та магній у зовнішній атмосфері нашої зорі.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Пласкетт Гемлі Гаррі (5.VII.1893 — 20.I.1980)

 

Plaskett Harri 

Канадський і британський астроном Гаррі Гемлі Пласкетт (син Джона Пласкетта) народився 5 липня 1893 р. в Торонто. Здобув (1916) вищу освіту в університеті Торонто. Протягом 1919—1927 рр. працював в астрофізичній обсерваторії у Вікторії (Канада). У 1928—1932 роках — професор Гарвардського університету. Упродовж 1932—1960 рр. — професор Оксфордського університету (Англія). Вийшов у відставку з Оксфорда в 1960 р. (почесний професор університету), але був активним в астрономічних дослідженнях майже до кінця життя.

 

Галузь наукових інтересів Гаррі Пласкетта — Сонце, зорі. Одним з перших детально досліджував фізичні умови в атмосферах гарячих зір класу O. Створив модель симбіотичних зір. Розробив клиновий метод астроспектрофотометріі і застосував його для вимірювання розподілу енергії в спектрах Сонця і зір. З 1928 р. працював над проблемами фізики Сонця. Запропонував метод розрахунку градієнта температури і коефіцієнтів поглинання і розсіяння в атмосфері Сонця. Побудував модель фотосфери, що пояснює широтну неоднорідність обертання Сонця наявністю градієнта температури між полюсами і екваторіальній зоною.

 

У 1945—1947 рр. — президент Королівського астрономічного товариства. На честь науковця (і також його батька Джона Пласкетта) названо астероїд 2905 Пласкетт.

 

Гаррі Гемлі Пласкетт помер 20 січня 1980 р. в Оксфорді (Англія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1