Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Пласкетт Гемлі Гаррі (5.VII.1893 — 20.I.1980)

 

Plaskett Harri 

Канадський і британський астроном Гаррі Гемлі Пласкетт (син Джона Пласкетта) народився 5 липня 1893 р. в Торонто. Здобув (1916) вищу освіту в університеті Торонто. Протягом 1919—1927 рр. працював в астрофізичній обсерваторії у Вікторії (Канада). У 1928—1932 роках — професор Гарвардського університету. Упродовж 1932—1960 рр. — професор Оксфордського університету (Англія). Вийшов у відставку з Оксфорда в 1960 р. (почесний професор університету), але був активним в астрономічних дослідженнях майже до кінця життя.

 

Галузь наукових інтересів Гаррі Пласкетта — Сонце, зорі. Одним з перших детально досліджував фізичні умови в атмосферах гарячих зір класу O. Створив модель симбіотичних зір. Розробив клиновий метод астроспектрофотометріі і застосував його для вимірювання розподілу енергії в спектрах Сонця і зір. З 1928 р. працював над проблемами фізики Сонця. Запропонував метод розрахунку градієнта температури і коефіцієнтів поглинання і розсіяння в атмосфері Сонця. Побудував модель фотосфери, що пояснює широтну неоднорідність обертання Сонця наявністю градієнта температури між полюсами і екваторіальній зоною.

 

У 1945—1947 рр. — президент Королівського астрономічного товариства. На честь науковця (і також його батька Джона Пласкетта) названо астероїд 2905 Пласкетт.

 

Гаррі Гемлі Пласкетт помер 20 січня 1980 р. в Оксфорді (Англія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1