Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Пузир поперечником 1000 світлових років — першопричина появи всіх найближчих молодих зір

14 січня 2022

Наднові, які видули Місцевий пузир (Local Bubble), порожнину навколо Сонця, також спричинили утворення зір на краях пузиря. Ось так смерть одних породжує життя інших у міжзоряному просторі.

 

 

Починаючи приблизно 14 мільйонів років тому, понад десяток зір поблизу Сонця закінчили своє життя як разючі наднові. Ці тривалі вибухи спричинили ударну хвилю. Вона «підняла», тобто скупчила пил і газ, що уможливило появу ділянок зореутворення на краях оболонки шириною 1000 світлових років, яка постійно розширюється. Сонце, яке перебувало на відстані приблизно 1000 світлових років від наднових, коли все це почалося, увійшло в оболонку 5 мільйонів років тому і зараз міститься поблизу її центра.

Докладніше:

Дванадцять на вечерю: харчові уподобання Молочного Шляху висвітлюють темну матерію

12 січня 2022

Подрібнені рештки зоряних систем дають змогу зрозуміти процес зростання нашої галактики.

 

 

Астрономи на крок ближче до розкриття властивостей темної матерії, що огортає нашу галактику Молочний Шлях, завдяки новій мапі 12 потоків зір, які обертаються навколо її гало. Міжнародна група науковців у статті, вміщеній в журналі Американського астрономічного товариства Astrophysical Journal, описала найбільшу колекцію потоків зір, які коли-небудь досліджували одночасно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Пурбах Ґеорґ (30.V.1423 — 4.IV.1461)

 

Purbakh 

 

Австрійський астроном і математик Ґеорґ фон Пурбах народився 30 травня 1423 р. у містечку Пурбах біля Лінца. Здобув (1453) вищу освіту в університеті Відня. У 1453—1454 рр. уперше прочитав курс з теорії руху планет у Віденьському університеті. За цими лекціями склав навчальний посібник, де першим в Західній Європі виклав птолемеєву теорію епіциклів. Посібник побачив світ (1472) під назвою «Нова теорія планет» (Theoricae Novae Planetarum) і протягом майже двох століть був одним з найпопулярніших підручників з астрономії в Європі.

 

Виконав (1456—1461) разом з Реґіомонтаном багато спостережень затемнень Місяця і Сонця, комет (у 1456 р. спостерігав яскраву комету, яку пізніше назвали кометою Галлея) й встановив, що «Альфонсові таблиці» дають помилку в кілька градусів. Склав допоміжні таблиці, потрібні для підготовки астрономічних щорічників. Разом з Реґіомонтаном працював над перекладом праць Клавдія Птолемея. Виготовляв різні астрономічні інструменти й сонячні годинники (в 1451 р. сконструював годинник для собору Святого Стефана у Відні, який зберігся донині).

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд (9119) Ґеорґпурбах

 

Ґеорґ фон Пурбах помер 4 квітня 1461 р. у Відні.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1