Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Пурбах Ґеорґ (30.V.1423 — 4.IV.1461)

 

Purbakh 

 

Австрійський астроном і математик Ґеорґ фон Пурбах народився 30 травня 1423 р. у містечку Пурбах біля Лінца. Здобув (1453) вищу освіту в університеті Відня. У 1453—1454 рр. уперше прочитав курс з теорії руху планет у Віденьському університеті. За цими лекціями склав навчальний посібник, де першим в Західній Європі виклав птолемеєву теорію епіциклів. Посібник побачив світ (1472) під назвою «Нова теорія планет» (Theoricae Novae Planetarum) і протягом майже двох століть був одним з найпопулярніших підручників з астрономії в Європі.

 

Виконав (1456—1461) разом з Реґіомонтаном багато спостережень затемнень Місяця і Сонця, комет (у 1456 р. спостерігав яскраву комету, яку пізніше назвали кометою Галлея) й встановив, що «Альфонсові таблиці» дають помилку в кілька градусів. Склав допоміжні таблиці, потрібні для підготовки астрономічних щорічників. Разом з Реґіомонтаном працював над перекладом праць Клавдія Птолемея. Виготовляв різні астрономічні інструменти й сонячні годинники (в 1451 р. сконструював годинник для собору Святого Стефана у Відні, який зберігся донині).

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд (9119) Ґеорґпурбах

 

Ґеорґ фон Пурбах помер 4 квітня 1461 р. у Відні.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1