Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Реґіомонтан (6.VI.1436 — 6.VII.1476)

 

Rehiomontan 

Німецький математик, астроном, католицький єпископ Реґіомонтан (від Regiomontanus — латинізована назва м. Кеніґсберґ, справжнє ім’я Йоганн Мюллер) народився 6 червня 1436 р. у м. Кеніґсберґ-ін-Байєрн (Баварія). Здобув вищу освіту в Лейпцизькому й Віденському університетах.

 

У 1457 р. розпочав систематичні астрономічні спостереження. З 1471 р. жив ​​у Нюрнберзі, де разом зі своїм учнем Бернхардом Вальтером заснував наукову друкарню і одну з перших в Європі астрономічних обсерваторій (будинок, у якому містилась обсерваторія, згодом придбав знаменитий художник Альбрехт Дюрер й нині тут будинок-музей Дюрера).

 

Одним із перших оцінив значення недавно винайденого друкарства для науки. Надрукував (1472) «Нову теорію планет» Пурбаха (співпрацював з ним упродовж 1453—1461 років), деякі праці давньогрецьких учених. Видавав (1474) таблиці (координати зір, положень планет, обставин з’єднань і затемнень на кожен день для періоду 1475—1506 рр.), які використовували, зокрема, Васко да Гама й Христофор Колумб, а також інші мореплавці. Це були останні в історії науки таблиці, обчислені на основі теорії Птолемея.

 

На честь науковця названо астероїд 9307 Реґіомонтан.

 

Реґіомонтан помер 6 липня 1476 р. в Римі.

 

Докладніше про Реґіомонтана

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1