Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Реґіомонтан (6.VI.1436 — 6.VII.1476)

 

Rehiomontan 

Німецький математик, астроном, католицький єпископ Реґіомонтан (від Regiomontanus — латинізована назва м. Кеніґсберґ, справжнє ім’я Йоганн Мюллер) народився 6 червня 1436 р. у м. Кеніґсберґ-ін-Байєрн (Баварія). Здобув вищу освіту в Лейпцизькому й Віденському університетах.

 

У 1457 р. розпочав систематичні астрономічні спостереження. З 1471 р. жив ​​у Нюрнберзі, де разом зі своїм учнем Бернхардом Вальтером заснував наукову друкарню і одну з перших в Європі астрономічних обсерваторій (будинок, у якому містилась обсерваторія, згодом придбав знаменитий художник Альбрехт Дюрер й нині тут будинок-музей Дюрера).

 

Одним із перших оцінив значення недавно винайденого друкарства для науки. Надрукував (1472) «Нову теорію планет» Пурбаха (співпрацював з ним упродовж 1453—1461 років), деякі праці давньогрецьких учених. Видавав (1474) таблиці (координати зір, положень планет, обставин з’єднань і затемнень на кожен день для періоду 1475—1506 рр.), які використовували, зокрема, Васко да Гама й Христофор Колумб, а також інші мореплавці. Це були останні в історії науки таблиці, обчислені на основі теорії Птолемея.

 

На честь науковця названо астероїд 9307 Реґіомонтан.

 

Реґіомонтан помер 6 липня 1476 р. в Римі.

 

Докладніше про Реґіомонтана

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1