Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Пузир поперечником 1000 світлових років — першопричина появи всіх найближчих молодих зір

14 січня 2022

Наднові, які видули Місцевий пузир (Local Bubble), порожнину навколо Сонця, також спричинили утворення зір на краях пузиря. Ось так смерть одних породжує життя інших у міжзоряному просторі.

 

 

Починаючи приблизно 14 мільйонів років тому, понад десяток зір поблизу Сонця закінчили своє життя як разючі наднові. Ці тривалі вибухи спричинили ударну хвилю. Вона «підняла», тобто скупчила пил і газ, що уможливило появу ділянок зореутворення на краях оболонки шириною 1000 світлових років, яка постійно розширюється. Сонце, яке перебувало на відстані приблизно 1000 світлових років від наднових, коли все це почалося, увійшло в оболонку 5 мільйонів років тому і зараз міститься поблизу її центра.

Докладніше:

Дванадцять на вечерю: харчові уподобання Молочного Шляху висвітлюють темну матерію

12 січня 2022

Подрібнені рештки зоряних систем дають змогу зрозуміти процес зростання нашої галактики.

 

 

Астрономи на крок ближче до розкриття властивостей темної матерії, що огортає нашу галактику Молочний Шлях, завдяки новій мапі 12 потоків зір, які обертаються навколо її гало. Міжнародна група науковців у статті, вміщеній в журналі Американського астрономічного товариства Astrophysical Journal, описала найбільшу колекцію потоків зір, які коли-небудь досліджували одночасно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Реґіомонтана

 

 

Німецький астроном і математик Регіомонтан (від Regiomontanus — латинізована назва м. Кенігсберг) народився 6 червня 1436 р. (помер 6 липня 1476 р.), котрий відіграв велику роль у відродженні астрономії, в Європі у новий час. Про життя Регіомонтана нічого не відомо до часу його вступу до Віденського університету 14 квітня 1450 р. У 1452 р. він закінчив університет, але тільки 1457 р., коли йому виповнилось 21 рік, одержав ступінь магістра і був зарахований до факультету, де працював разом з Г. Пурбахом. Після смерті Пурбаха в 1461 р, поїхав до Риму.

 

Тут Регіомонтан закінчив початий Пурбахом новий переклад на латинську мову «Альмагеста» Птолемея, який наприкінці XV ст. вважався вершиною астрономічної науки. Для того щоб краще розбиратися в працях Птолемея і усунути численні помилки і незрозумілі місця в попередніх перекладах, він вивчив грецьку мову.

 

Регіомонтан зробив не тільки переклад, а й доповнив твір новими спостереженнями, обчисленнями, критичними зауваженнями. Одне із зауважень відзначало, що птолемеєва теорія Місяця вимагала значно більших змін видимого діаметра Місяця, ніж це спостерігається. Це місце в книзі (повний переклад «Альмагеста», зроблений Регіомонтаном, був надрукований лише 1496 р.) привернуло увагу Коперника, студента університету в Болоньї.

 

У 1464 р. Регіомонтан читав лекції у Падуї, 1467 р. працював в Угорщині, де розрахував таблиці довготи небесних тіл залежно від, часу доби для широти +60°, таблиці синусів і тангенсів для полегшення астрономічних обчислень.

 

Покинувши Угорщину, Регіомонтан 1471 р. оселився у Нюрнберзі.

 

Оцінивши значення для науки щойно винайденого книгодрукування, він у своєму будинку створив власну типографію і вперше почав друкувати наукові книги. Спочатку видав «Нову теорію планет» Пурбаха (1472), потім — «Ефемериди» (1474), першу книгу такого роду, де наводилися положення Сонця, Місяця і планет на кожний день з 1475 до 1506 р. То були останні в історії науки таблиць, розраховані на основі теорії Птолемея.

 

У Нюрнберзі Регіомонтан обладнав астрономічну обсерваторію, одну з перших в Європі. В спостереженнях йому допомагав Бернгард Вальтер. 1475 р. Регіомонтан на запрошення папи римського поїхав до Риму для здійснення реформи церковного календаря. Тут він невдовзі захворів і помер 6 липня 1476 р.

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1986

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1