Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Реґіомонтана

 

 

Німецький астроном і математик Регіомонтан (від Regiomontanus — латинізована назва м. Кенігсберг) народився 6 червня 1436 р. (помер 6 липня 1476 р.), котрий відіграв велику роль у відродженні астрономії, в Європі у новий час. Про життя Регіомонтана нічого не відомо до часу його вступу до Віденського університету 14 квітня 1450 р. У 1452 р. він закінчив університет, але тільки 1457 р., коли йому виповнилось 21 рік, одержав ступінь магістра і був зарахований до факультету, де працював разом з Г. Пурбахом. Після смерті Пурбаха в 1461 р, поїхав до Риму.

 

Тут Регіомонтан закінчив початий Пурбахом новий переклад на латинську мову «Альмагеста» Птолемея, який наприкінці XV ст. вважався вершиною астрономічної науки. Для того щоб краще розбиратися в працях Птолемея і усунути численні помилки і незрозумілі місця в попередніх перекладах, він вивчив грецьку мову.

 

Регіомонтан зробив не тільки переклад, а й доповнив твір новими спостереженнями, обчисленнями, критичними зауваженнями. Одне із зауважень відзначало, що птолемеєва теорія Місяця вимагала значно більших змін видимого діаметра Місяця, ніж це спостерігається. Це місце в книзі (повний переклад «Альмагеста», зроблений Регіомонтаном, був надрукований лише 1496 р.) привернуло увагу Коперника, студента університету в Болоньї.

 

У 1464 р. Регіомонтан читав лекції у Падуї, 1467 р. працював в Угорщині, де розрахував таблиці довготи небесних тіл залежно від, часу доби для широти +60°, таблиці синусів і тангенсів для полегшення астрономічних обчислень.

 

Покинувши Угорщину, Регіомонтан 1471 р. оселився у Нюрнберзі.

 

Оцінивши значення для науки щойно винайденого книгодрукування, він у своєму будинку створив власну типографію і вперше почав друкувати наукові книги. Спочатку видав «Нову теорію планет» Пурбаха (1472), потім — «Ефемериди» (1474), першу книгу такого роду, де наводилися положення Сонця, Місяця і планет на кожний день з 1475 до 1506 р. То були останні в історії науки таблиць, розраховані на основі теорії Птолемея.

 

У Нюрнберзі Регіомонтан обладнав астрономічну обсерваторію, одну з перших в Європі. В спостереженнях йому допомагав Бернгард Вальтер. 1475 р. Регіомонтан на запрошення папи римського поїхав до Риму для здійснення реформи церковного календаря. Тут він невдовзі захворів і помер 6 липня 1476 р.

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1986

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1