Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Швидкість обертання Урана визначено з безпрецедентною точністю

10 квітня 2025

Міжнародна група астрономів за допомогою космічного телескопа Хаббл NASA/ESA провела нові вимірювання внутрішньої швидкості обертання Урана за допомогою нової методики, досягнувши рівня точності, що в 1000 разів перевищує попередні оцінки. Проаналізувавши спостереження телескопа Хаббл за полярними сяйвами Урана протягом більше ніж десяти років, дослідники уточнили період обертання планети та встановили важливу нову точку відліку для майбутніх планетних досліджень.

Визначення внутрішньої швидкості обертання планети є складним завданням, особливо для Урану, де прямі вимірювання неможливі. Команда під керівництвом Лорана Ламі (з LIRA, Observatoire de Paris-PSL і LAM, Екс-Марсельський університет, Франція) розробила інноваційний метод відстеження обертального руху полярних сяйв Урана, які формуються у верхніх шарах атмосфери потоком енергетичних частинок поблизу магнітних полюсів планети.

Цей метод показав, що Уран завершує повний оберт за 17 годин, 14 хвилин і 52 секунди — на 28 секунд більше, ніж оцінка, отримана НАСА «Вояджер-2» під час його прольоту в 1986 році. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Реґіомонтана

 

 

Німецький астроном і математик Регіомонтан (від Regiomontanus — латинізована назва м. Кенігсберг) народився 6 червня 1436 р. (помер 6 липня 1476 р.), котрий відіграв велику роль у відродженні астрономії, в Європі у новий час. Про життя Регіомонтана нічого не відомо до часу його вступу до Віденського університету 14 квітня 1450 р. У 1452 р. він закінчив університет, але тільки 1457 р., коли йому виповнилось 21 рік, одержав ступінь магістра і був зарахований до факультету, де працював разом з Г. Пурбахом. Після смерті Пурбаха в 1461 р, поїхав до Риму.

 

Тут Регіомонтан закінчив початий Пурбахом новий переклад на латинську мову «Альмагеста» Птолемея, який наприкінці XV ст. вважався вершиною астрономічної науки. Для того щоб краще розбиратися в працях Птолемея і усунути численні помилки і незрозумілі місця в попередніх перекладах, він вивчив грецьку мову.

 

Регіомонтан зробив не тільки переклад, а й доповнив твір новими спостереженнями, обчисленнями, критичними зауваженнями. Одне із зауважень відзначало, що птолемеєва теорія Місяця вимагала значно більших змін видимого діаметра Місяця, ніж це спостерігається. Це місце в книзі (повний переклад «Альмагеста», зроблений Регіомонтаном, був надрукований лише 1496 р.) привернуло увагу Коперника, студента університету в Болоньї.

 

У 1464 р. Регіомонтан читав лекції у Падуї, 1467 р. працював в Угорщині, де розрахував таблиці довготи небесних тіл залежно від, часу доби для широти +60°, таблиці синусів і тангенсів для полегшення астрономічних обчислень.

 

Покинувши Угорщину, Регіомонтан 1471 р. оселився у Нюрнберзі.

 

Оцінивши значення для науки щойно винайденого книгодрукування, він у своєму будинку створив власну типографію і вперше почав друкувати наукові книги. Спочатку видав «Нову теорію планет» Пурбаха (1472), потім — «Ефемериди» (1474), першу книгу такого роду, де наводилися положення Сонця, Місяця і планет на кожний день з 1475 до 1506 р. То були останні в історії науки таблиць, розраховані на основі теорії Птолемея.

 

У Нюрнберзі Регіомонтан обладнав астрономічну обсерваторію, одну з перших в Європі. В спостереженнях йому допомагав Бернгард Вальтер. 1475 р. Регіомонтан на запрошення папи римського поїхав до Риму для здійснення реформи церковного календаря. Тут він невдовзі захворів і помер 6 липня 1476 р.

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1986

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1