Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Райл Мартін (27.IX.1918 — 14.X.1984)

 

Rail 

Англійський радіоастроном Мартін Райл народився 27 вересня 1918 р. у Брайтоні. Здобув (1939) вищу освіту в Оксфордському університеті. Після другої світової війни став до роботи в Кавендішській лабораторії Кембриджського університету (протягом 1948—1959 рр. — викладач у цьому університеті). Заснував (1957) й очолив радіоастрономічу обсерваторію Маллард (з 1959 р. — професор радіоастрономії). У 1968 р. був професором астрономії в Грешемському коледжі в Лондоні.

 

Наукові інтереси Мартіна Райла — радіоастрономія. Запропонував метод апертурного синтезу. Побудував (1946) перший багатоелементний радіоінтерферометр і використав нові чутливі радіотелескопи для спостережень астрономічних об’єктів. Керував підготовкою каталогів астрономічних радіоджерел (зокрема, третього кембриджського каталогу радіоджерел — його скорочене позначення 3C).

 

У 1972—1982 рр. — королівський астроном. Лауреат (разом з Ентоні Г’юїшем) Нобелівської премії 1974 р. за новаторські дослідження в радіоастрофізиці. На честь науковця названо астероїд 12136 Мартінрайл, радіотелескоп (телескоп Райла) в обсерваторії Маллард.

 

Мартін Райл помер 14 жовтня 1984 р. у Кембриджі (Англія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1