Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Річі Вілліс Джордж (31.XII.1864 — 4.XI.1945)

 

Richi 

Американський астроном і конструктор телескопів Джордж Вілліс Річі народився 31 грудня 1864 р. у м. Тапперз-Плейнз (шт. Огайо). Здобув (1887) вищу освіту в університеті м. Цинциннаті. Протягом 1896—1904 рр. працював у Єркській обсерваторії, де керував роботами з конструювання астрономічних інструментів (у 1901—1905 роках також викладав астрономію в Чиказькому університеті). У 1905—1924 рр. очолював оптичну й механічну майстерні обсерваторії Маунт-Вільсон. З 1924 р. до 1930 р. був завідувачем лабораторії астрофотографії Паризької обсерваторії. Протягом 1930—1936 рр. — співробітник Морської обсерваторії у Вашингтоні.

 

Джордж Річі — фахівець у галузі телескопобудування і астрофотографії. Розробив технологію шліфування, полірування і випробування великих параболічних дзеркал. Винайшов нову, «плаваючу» систему розвантаження дзеркал в телескопах. Удосконалив монтування і часове ведення телескопів. Розробив конструкцію і виготовив (1901—1918) оптику багатьох великих телескопів, зокрема 1,5-метрового і 2,5-метрового рефлекторів обсерваторії Маунт-Вільсон.

 

Удосконалив методи астрофотографії (поліпшив якість емульсій і техніку проявлення негативів, ввів рухливу платформу для фотокасети). Відкрив (1917) нові зорі в галактиках (M31, NGC 6946) і виміряв до них відстань. Разом з французьким оптиком Анрі Кретьєном винайшов (1928) нову систему телескопа-рефлектора (система Річчі—Кретьєна), яку нині широко використовують для створення великих телескопів. Запропонував схему пористого дзеркала, що дозволяє створювати дзеркальні об’єктиви великих розмірів.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Джордж Вілліс Річі помер 4 листопада 1945 р. у м. Азуса (шт. Каліфорнія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1