Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Річі Вілліс Джордж (31.XII.1864 — 4.XI.1945)

 

Richi 

Американський астроном і конструктор телескопів Джордж Вілліс Річі народився 31 грудня 1864 р. у м. Тапперз-Плейнз (шт. Огайо). Здобув (1887) вищу освіту в університеті м. Цинциннаті. Протягом 1896—1904 рр. працював у Єркській обсерваторії, де керував роботами з конструювання астрономічних інструментів (у 1901—1905 роках також викладав астрономію в Чиказькому університеті). У 1905—1924 рр. очолював оптичну й механічну майстерні обсерваторії Маунт-Вільсон. З 1924 р. до 1930 р. був завідувачем лабораторії астрофотографії Паризької обсерваторії. Протягом 1930—1936 рр. — співробітник Морської обсерваторії у Вашингтоні.

 

Джордж Річі — фахівець у галузі телескопобудування і астрофотографії. Розробив технологію шліфування, полірування і випробування великих параболічних дзеркал. Винайшов нову, «плаваючу» систему розвантаження дзеркал в телескопах. Удосконалив монтування і часове ведення телескопів. Розробив конструкцію і виготовив (1901—1918) оптику багатьох великих телескопів, зокрема 1,5-метрового і 2,5-метрового рефлекторів обсерваторії Маунт-Вільсон.

 

Удосконалив методи астрофотографії (поліпшив якість емульсій і техніку проявлення негативів, ввів рухливу платформу для фотокасети). Відкрив (1917) нові зорі в галактиках (M31, NGC 6946) і виміряв до них відстань. Разом з французьким оптиком Анрі Кретьєном винайшов (1928) нову систему телескопа-рефлектора (система Річчі—Кретьєна), яку нині широко використовують для створення великих телескопів. Запропонував схему пористого дзеркала, що дозволяє створювати дзеркальні об’єктиви великих розмірів.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Джордж Вілліс Річі помер 4 листопада 1945 р. у м. Азуса (шт. Каліфорнія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1