Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ріс Джон Мартін (н. 23 червня 1942 р.)

 

Ris 

Англійський космолог і астрофізик Мартін Джон Ріс народився 23 червня 1942 р. у м. Йорк (Англія). Здобув вищу освіту в Триніті-коледжі. Працював викладачем в університеті Сассексу та Кембриджському університеті. Був (1975) професором астрономії у Грешем-коледжі (Лондон) та директором Інституту астрономії в Кембриджі. Протягом 1992—2003 — королівський професор-дослідник. З 2003 р. — професор космології та астрофізики.

 

Галузь наукових інтересів Мартіна Ріса — астрофізика, космологія. Виконав важливі дослідження щодо походження космічного мікрохвильового фонового випромінювання, а також формування галактик та їх скупчень. Остаточно спростував теорію стаціонарного Всесвіту зі спостережень розподілу квазарів у космічному просторі. Одним з перших висловив припущення, що енергетичним джерелом квазарів є надмасивіні чорні діри. Вивчав природу гамма-спалахів, ранні етапи утворення Всесвіту, проблему Мультиверсу.

 

Протягом 2004—2012 рр. — президент Триніті-коледжу. Президент (2005—2010) Лондонського королівського товариства. Королівський астроном з 1995 року.

 

На честь науковця названо астероїд 4587 Ріс.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1