Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Рош Альбер Едуард (17.X.1820 — 18.IV.1883)

 

Rosh 

Французький астроном і математик Едуард Альбер Рош народився 17 жовтня 1820 р. у м. Монпельє, на півдні Франції. Зобувши (1844) вищу освіту в університеті Монпельє, до 1849 р. був у ньому викладачем (з 1849 р. — професор математики і астрономії). Упродовж 1849—1852 років працював на запрошення Франсуа Араґо в Паризькій обсерваторії. Потім повернувся до університету Монпельє, де очолив кафедру математики.

 

Галузь наукових інтересів Едуарда Роша — внутрішня будова і форми небесних тіл. Дослідив (1849—1851) фігури рівноваги рідких тіл, що обертаються, зважаючи не лише на внутрішні сили, а й зовнішні сили тяжіння. Установив (1849) значення найменшої відстані (її називають межею Роша) будь-якого супутника від центрального тіла, що залежить від маси і розмірів супутника. Ця величина — один з найважливіших критеріїв у космогонії. З його допомогою пояснив існування кілець Сатурна.

 

Вивчав атмосфери планет і комет. Задовго до відкриття тиску світла від Сонця розглянув (1859) форму кометних оболонок і правильно пояснив її. Критично розглянув (1873) космогонічну небулярну гіпотезу Лапласа, вперше застосувавши до неї математичний апарат (докладно вивчив процес утворення планет і супутників в рамках цієї гіпотези).

 

На честь науковця названо (окрім межі Роша) астероїд 38237 Рош.

 

Едуард Альбер Рош помер 8 квітня 1883 р. у Монпельє.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1