Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Себін Едвард (14.X.1788 — 26.VI.1883)

 

Sebin 

Англійський геофізик і астроном Едвард Себін народився 14 жовтня 1788 р. в Дубліні (Ірландія). Закінчивши Королівську військову академію у Вулвічі, служив артилерійським офіцером. За рекомендацією Лондонського королівського товариства брав участь як астроном в експедиції Дж. Росса, що шукала північно-західний прохід із Атлантичного океану в Тихий (1818) і в арктичній експедиції Вільяма Перрі (1819—1820). У 1821—1822 рр. за дорученням Королівського товариства виконував на Шпіцбергені і в Тропічній Африці експерименти з маятником з метою визначення фігури Землі.

 

Галузь наукових інтересів Едварда Себіна — магнітне поле Землі. У 1830-х роках він разом з X. Ллойдом, Дж. Россом та ін. завершив магнітний огляд Британських островів, повторивши його в 1858—1861 роках. Керував (1839) створенням британської мережі магнітних і метеорологічних обсерваторій у південній півкулі. Був одним із організаторів збору даних про земний магнетизм у світовому масштабі. Відкрив (1852) незалежно від Й. Ламонта періодичність земних магнітних бурь і збігу цього періоду з тривалістю циклу сонячної активності.

 

У 1861—1871 рр. — президент Лондонського королівського товариства. На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Едвард Себін помер 26 червня 1883 р. у м. Істшін (Ірландія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1