Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Сендідж Рекс Елан (18.VI.1926 — 13.XI.2010)

 

Sendidzh 

Американський астроном Елан Рекс Сендідж народився 18 червня 1926 р. в Айова-Сіті (шт. Айова). Здобув (1948) вищу освіту в Іллінойському університеті. З 1952 р. працював в обсерваторіях Маунт-Вілсон і Маунт-Паломар.

 

Галузь наукових інтересів Елана Сендіджа — еволюція зір, космологія. Уперше (1952) разом з Мартином Шварцшильдом розглянув еволюційний шлях зорі головної послідовності по гілці червоних гігантів на стадії горіння гелію. Разом з Г. Арпом і В. Баумом побудував (1952) за фотоелектричними вимірами першу точну діаграму колір — величина для зоряного скупчення M92, на якій виділялася головна послідовність (такі діаграми стали важливим засобом вивчення еволюції зоряних скупчень).

 

Розробив метод визначення вмісту важких елементів в атмосферах зір. Разом з О. Еггеном і Д. Лінден-Беллом пояснив спостережуваний зв’язок між кінематичними характеристиками зір і їхнім хімічним складом. Показав (1957) необхідність введення двох істотних поправок в шкалу міжгалактичних відстаней. Вимірював променеві швидкості далеких галактик і відстані до них з метою визначення найважливіших космологічних параметрів. Брав участь (1960—1963) в оптичному ототожненні перших квазарів. Ототожнив (разом з Ріккардо Джакконі та ін.) перші виявлені галактичні джерела рентгенівського випромінювання (рентгенівські зорі).

 

На честь науковця названо астероїд 9963 Сендідж.

 

Елан Рекс Сендідж помер 13 листопада 2010 р. у м. Сан-Ґабріел (шт. Каліфорнія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1