Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Сендідж Рекс Елан (18.VI.1926 — 13.XI.2010)

 

Sendidzh 

Американський астроном Елан Рекс Сендідж народився 18 червня 1926 р. в Айова-Сіті (шт. Айова). Здобув (1948) вищу освіту в Іллінойському університеті. З 1952 р. працював в обсерваторіях Маунт-Вілсон і Маунт-Паломар.

 

Галузь наукових інтересів Елана Сендіджа — еволюція зір, космологія. Уперше (1952) разом з Мартином Шварцшильдом розглянув еволюційний шлях зорі головної послідовності по гілці червоних гігантів на стадії горіння гелію. Разом з Г. Арпом і В. Баумом побудував (1952) за фотоелектричними вимірами першу точну діаграму колір — величина для зоряного скупчення M92, на якій виділялася головна послідовність (такі діаграми стали важливим засобом вивчення еволюції зоряних скупчень).

 

Розробив метод визначення вмісту важких елементів в атмосферах зір. Разом з О. Еггеном і Д. Лінден-Беллом пояснив спостережуваний зв’язок між кінематичними характеристиками зір і їхнім хімічним складом. Показав (1957) необхідність введення двох істотних поправок в шкалу міжгалактичних відстаней. Вимірював променеві швидкості далеких галактик і відстані до них з метою визначення найважливіших космологічних параметрів. Брав участь (1960—1963) в оптичному ототожненні перших квазарів. Ототожнив (разом з Ріккардо Джакконі та ін.) перші виявлені галактичні джерела рентгенівського випромінювання (рентгенівські зорі).

 

На честь науковця названо астероїд 9963 Сендідж.

 

Елан Рекс Сендідж помер 13 листопада 2010 р. у м. Сан-Ґабріел (шт. Каліфорнія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1