Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Отримано перший знімок великим планом зорі за межами нашої галактики

21 листопада 2024

«Вперше нам вдалося зробити збільшене зображення зорі, яка перебуває на кінцевому етапі еволюції та міститься в іншій галактиці, тобто за межами Молочного Шляху», — сказав Кейічі Онака (Keiichi Ohnaka), астрофізик з Університету Андреса Белло в Чилі. Знімок зорі WOHG64, що розташована на відстані приголомшливих 160 000 світлових років від нас, отримано завдяки разючій різкості, яку має Дуже великий телескоп-інтерферометр (Very Large Telescope Interferometer, VLTI) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO). Ці спостереження показують: зоря викидає газ і пил на останніх стадіях перед тим, як вона стане надновою.

Докладніше:

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Сендідж Рекс Елан (18.VI.1926 — 13.XI.2010)

 

Sendidzh 

Американський астроном Елан Рекс Сендідж народився 18 червня 1926 р. в Айова-Сіті (шт. Айова). Здобув (1948) вищу освіту в Іллінойському університеті. З 1952 р. працював в обсерваторіях Маунт-Вілсон і Маунт-Паломар.

 

Галузь наукових інтересів Елана Сендіджа — еволюція зір, космологія. Уперше (1952) разом з Мартином Шварцшильдом розглянув еволюційний шлях зорі головної послідовності по гілці червоних гігантів на стадії горіння гелію. Разом з Г. Арпом і В. Баумом побудував (1952) за фотоелектричними вимірами першу точну діаграму колір — величина для зоряного скупчення M92, на якій виділялася головна послідовність (такі діаграми стали важливим засобом вивчення еволюції зоряних скупчень).

 

Розробив метод визначення вмісту важких елементів в атмосферах зір. Разом з О. Еггеном і Д. Лінден-Беллом пояснив спостережуваний зв’язок між кінематичними характеристиками зір і їхнім хімічним складом. Показав (1957) необхідність введення двох істотних поправок в шкалу міжгалактичних відстаней. Вимірював променеві швидкості далеких галактик і відстані до них з метою визначення найважливіших космологічних параметрів. Брав участь (1960—1963) в оптичному ототожненні перших квазарів. Ототожнив (разом з Ріккардо Джакконі та ін.) перші виявлені галактичні джерела рентгенівського випромінювання (рентгенівські зорі).

 

На честь науковця названо астероїд 9963 Сендідж.

 

Елан Рекс Сендідж помер 13 листопада 2010 р. у м. Сан-Ґабріел (шт. Каліфорнія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1