Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Кулясті скупчення з часом еволюціонують цікавими способами

30 листопада 2024

 

Кулясті зоряні скупчення — це одні з найдавніших об’єктів у Всесвіті. Ранній Всесвіт був наповнений карликовими галактиками, і цілком можливо, що кулясті скупчення є залишками цих стародавніх реліктів. Аналіз зір у скупченнях показує, що їхній вік становить 12—13 мільярдів років. У нещодавно опублікованій статті показано: кулясті скупчення є домівкою для двох різних типів зір — первісних з нормальним хімічним складом і тих, що мають незвичайно велику кількість важких елементів.

Докладніше:

Штучний інтелект і астрономія: нейронні мережі моделюють спостереження Сонця

26 листопада 2024

 

Дослідження астрономів і комп’ютерників з Інституту астрономії (Institute for Astronomy, IfA) Гавайського університету можуть кардинально змінити наше розуміння Сонця. Дослідження, яке є частиною проєкту «SPIn4D», поєднує передову сонячну астрономію з передовою інформатикою для аналізу даних найбільшого в світі наземного сонячного телескопа на вершині Галеакала (острів Мауї).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Темпель Леберехт Вільгельм Ернст (4.XII.1821 — 16.III.1889)

 

Tempel 

Німецький астроном і художник-графік Ернст Вільгельм Леберехт Темпель народився 4 грудня 1821 р. у м. Нідеркуннерсдорф (Німеччина). Цікавився астрономією з дитячих років. Здобувши (1837) фах у справі літографії в Мейсені, вирушив (1840) у тривалу подорож по Європі (відвідав Копенгаґен, Стокгольм і Осло). Потім оселився (1858) у Венеції, де відкрив майстерню з літографії (виконував замовлення вчених з виготовлення ілюстрацій). Спорудив телескоп і з його допомогою відкрив (1859) комету, а також туманність в скупченні Плеяди.

 

У 1860 р., отримавши запрошення, став до роботи в обсерваторії Марселя (Франція). Відкрив ще кілька небесних тіл (5 астероїдів й 11 комет). У 1870 р. повернувся до Італії, де очолив (1875) обсерваторію в місті Арчетрі поблизу Флоренції.

 

На честь науковця названо (окрім відкритих ним комет, серед яких найвідоміша комета Темпеля 1 — до неї було здійснено космічну місію NASA Deep Impact у 2005 р.) кратер на Місяці, астероїд 3808 Темпель.

 

Ернст Вільгельм Леберехт Темпель помер 16 березня 1889 р. у м. Арчетрі (Італія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1