Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Крок до життя на Марсі? Лишайники пережили симуляцію умов на Марсі

03 квітня 2025

Вперше дослідники продемонстрували, що деякі види лишайників можуть виживати в умовах, схожих на Марсіанські, включаючи вплив іонізуючого випромінювання, і зберігаючи метаболічно активний стан.

Нове дослідження, опубліковане в журналі IMA Fungus, підкреслює потенціал лишайників виживати та функціонувати на поверхні Марса, кидаючи під сумнів попередні припущення щодо непридатності для життя природи Марса та пропонуючи нові ідеї для астробіології та дослідження космосу.

Лишайники — це не окремий організм, а симбіотична асоціація між грибом і водоростями та/або ціанобактеріями, відомими своєю надзвичайною стійкістю до суворих умов, таких як пустелі та полярні регіони Землі. У цьому дослідженні грибковий партнер у симбіозі лишайників залишався метаболічно активним, коли піддавався впливу атмосферних умов, подібних до марсіанських, у темряві, включаючи рівні рентгенівського випромінювання, які очікуються на Марсі протягом одного року та сильної сонячної активності.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Темпель Леберехт Вільгельм Ернст (4.XII.1821 — 16.III.1889)

 

Tempel 

Німецький астроном і художник-графік Ернст Вільгельм Леберехт Темпель народився 4 грудня 1821 р. у м. Нідеркуннерсдорф (Німеччина). Цікавився астрономією з дитячих років. Здобувши (1837) фах у справі літографії в Мейсені, вирушив (1840) у тривалу подорож по Європі (відвідав Копенгаґен, Стокгольм і Осло). Потім оселився (1858) у Венеції, де відкрив майстерню з літографії (виконував замовлення вчених з виготовлення ілюстрацій). Спорудив телескоп і з його допомогою відкрив (1859) комету, а також туманність в скупченні Плеяди.

 

У 1860 р., отримавши запрошення, став до роботи в обсерваторії Марселя (Франція). Відкрив ще кілька небесних тіл (5 астероїдів й 11 комет). У 1870 р. повернувся до Італії, де очолив (1875) обсерваторію в місті Арчетрі поблизу Флоренції.

 

На честь науковця названо (окрім відкритих ним комет, серед яких найвідоміша комета Темпеля 1 — до неї було здійснено космічну місію NASA Deep Impact у 2005 р.) кратер на Місяці, астероїд 3808 Темпель.

 

Ернст Вільгельм Леберехт Темпель помер 16 березня 1889 р. у м. Арчетрі (Італія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1