Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Томбо Вільям Клайд (4.II.1906 — 17.I.1997)

 

Tombo 

Американський астроном Клайд Вільям Томбо народився 4 лютого 1906 р. у м. Стрітор (шт. Іллінойс). Цікавився астрономією з 12-річного віку. Після закінчення школи не мав змоги продовжувати навчання через матеріальну скруту батьків (пізніше здобув вищу освіту в Канзаському університеті, 1936). Виготовив власноруч телескоп з допомогою якого спостерігав небесні світила. Надіслав малюнки місячних кратерів, поверхні Марса, супутників Юпітера у Ловеллівську обсерваторію і наприкінці 1928 р. отримав від Весто Слайфера запрошення працювати в цій обсерваторії.

 

На початку квітня 2029 р. почав фотографічні пошуки «планети Х» і після тривалої виснажливої роботи знайшов її 18 лютого 1930 р. на одній із фотоплатівок. 13 березня 1930 р. обсерваторія Ловелла офіційно оголосила про відкриття в Сонячній системі дев’ятої планети, яка отримала назву Плутон (від 2006 р. — карликова планета).

 

Томбо працював у Ловеллівській обсерваторії до 1943 року, де відкрив нову комету, сотні астероїдів і змінних зір. Протягом 1943—1945 рр. викладав в Арізонському коледжі у Флаґстаффі. У 1945—1946 роках — у Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі. З 1946 р. працював в Абердинській балістичній лабораторії в Лас-Крусес, (шт. Нью-Мексико), а також (з 1955 р.) в університеті шт. Нью-Мексико (з 1965 р. — професор, почесний професор — з 1973 року).

 

Автоматична міжпланетна станція «Нові Горизонти», яка влітку 2015 р. пройшла на близькій відстані повз Плутон, містить на своєму облавку контейнер з прахом Клайда Томбо.

 

На честь науковця названо астероїд 1604 Томбо, велику ділянку на поверхні Плутона (регіон Томбо).

 

Клайд Вільям Томбо помер 17 січня 1997 р. в Лас-Крусес (шт. Нью-Мексико).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1